Agris.cz - agrární portál

Okousané rostliny volají mravence

31. 3. 2010 | Český rozhlas

Rostliny, které napadnou housenky, se mohou bránit dvěma způsoby. Oba dva jsou ale závislé na stejné molekule.

Rostlina, kterou okousaly housenky, vylučuje kyselinu jasmonovou a jí příbuzné molekuly. Tyto látky – obecně nazývané jasmonáty – patří mezi rostlinné hormony, které se podílejí na vývoji rostlin a aktivaci květních pupenů. Zároveň v rostlinných tkáních zvyšují produkci toxinů, kterými si rostliny nenechavé býložravce drží od těla. Zvyšování koncentrace toxinů ale není jedinou obranou rostlin proti housenkám. Okousání také spouští produkci mimokvětního nektaru – sladké šťávy, která s rozmnožováním rostlin nijak nesouvisí.

Účelem mimokvětního nektaru je přilákat k napadeným rostlinám mravence, kteří rostliny brání proti housenkám a dostávají za to sladkou odměnu. Stejnou funkci má nektar květů, který láká opylovače. Otázkou ale bylo, co tvorbu nektaru řídí. Vědci z Planckova Institutu experimentovali s rostlinami řepky olejky (Brassica napus) a zjistili, že pro tvorbu obou typů nektaru jsou nezbytné jasmonáty – tedy stejné látky, kterými rostlina spouští svou chemickou obranu. Objev může být významný pro zemědělce i chovatele včel, kteří by postřiky kyselina jasmonové mohli zvyšovat efektivitu opylování i tvorbu nektaru na včelích pastvinách.


Zdroj: Český rozhlas, 31. 3. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.05.2024 00:39