Agris.cz - agrární portál

Hnojením ke klimatickým změnám

6. 4. 2010 | ÚZEI, Agronavigator.cz

Ústředním tématem mezinárodní konference v Solothurnu bylo hnojení polí a luk dusíkem a jeho vliv na světové klima.

Vedle silniční dopravy, řemeslné činnosti a průmyslu přispívá k emisím skleníkových plynů a tím i ke klimatickým změnám také zemědělství.

Ústředním tématem mezinárodní konference v Solothurnu bylo hnojení polí a luk dusíkem.

Intenzivní produkce potravin napomáhá klimatickým změnám. To bylo na této konferenci, kde své poznatky prezentovalo okolo 200 vědců z Evropy, Číny a USA, potvrzeno. Jak zdůraznili vědci z výzkumného ústavu Agroscope Reckenholz-Tänikon (ART), který konferenci pořádal, neustále rostoucí spotřeba potravin a krmiv vyžaduje globálně stále větší aplikaci dusíkatých hnojiv, což má negativní dopad na světové klima. Bakterie v půdě přeměňují dusíkaté sloučeniny na oxid dusný, který je 300x škodlivější než oxid uhličitý. Podle vědců přispívá oxid dusný zhruba 10 % ke skleníkovému efektu, ačkoli koncentrace tohoto plynu v atmosféře je přibližně tisíckrát nižší než koncentrace CO2. Na pováženou je také to, že koncentrace N2O od roku 1998 stoupla o jedenáct procent.

Prof. Dr. Ewald Schnug z Institutu pro pěstování rostlin a pedologii při Julius Kühn-Institutu (JKI) v Braunschweigu říká: „Je samozřejmé, že hnojení dusíkem přispívá k emisím oxidu dusného, který absorbuje teplo obzvlášť silně. Tyto emise jsou ale přirozeným a nevyhnutelným průvodním jevem a co do množství se podílejí na oteplování atmosféry méně než oxid uhličitý a metan. Kdo při hnojení dusíkem důsledně dodržuje pravidla správné odborné praxe, omezuje emise oxidu dusného na nevyhnutelné minimum a prakticky tak přispívá k ochraně klimatu“.

Výsledky prezentované na konferenci umožňují lepší odhad vlivu zemědělství a využívání půdy na bilanci skleníkových plynů a ukazují možnosti obchodní politiky. Studie ART a jiných výzkumných institucí nadále hledají opatření, která zemědělství v budoucnu umožní snížit emise oxidu dusného.

http://www.proplanta.de/Agrar-Nachrichten/agrar_news_themen.php?SITEID=1140008702&Fu1=1265393456

DLZ Agrarmagazin, 2010, č. 3, s. 15


Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 6. 4. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 04.05.2024 00:10