Agris.cz - agrární portál

Zemědělci: Škody na řepce budou menší

6. 5. 2010 | Denik.cz

Lány polí v regionu začaly pomalu žloutnout. Začíná totiž kvést řepka. „Očekáváme, že během týdne bude v plném květu,“ řekl agronom Zemědělského obchodního družstva v Němčicích nad Hanou Martin Kleveta.

Počasí posledních dnů řepce zatím vyhovuje. „Jarní vláha byla letos dostatečná. Během květu by však už pršet nemuselo. Podobná situace totiž nastala v roce 2008, kdy týden pršelo do květu a kvůli plísním jsme pak zaznamenali velké ztráty,“ uvedl Kleveta.

Jiná obrana než postřik není

Postřik proti plísni vyjde zemědělce asi na pět set až půldruhého tisíce korun na hektar, podle kvality a tedy i ceny přípravku. Kromě plísně hlízenky ohrožuje řepku i hmyz. Jsou to zejména drobní brouci krytonosec šešulový či blýskáček řepkový. „V současné době mohou řepku vážně poškodit i dřepčíci.

Proti nim se lze bránit jedině postřikem, ten však škodí včelám a proto se nemohl aplikovat za teplého počasí, kdy jsou včely aktivní. Když zase prší, postřik se rychle smývá a není účinný. V poslední době se ale objevily informace o látce, která je pro včely neškodná a mohla by se aplikovat na suchý list. Tím by se zvýšila účinnost a tak i ochrana rostlin,“ uvedl ředitel Okresní agrární komory v Prostějově Augustin Kohoutek.

Řepka se prodává celkem dobře

Obavy měli zemědělci i z nadprůměrně silných a dlouhých holomrazů v únoru letošního roku. Ty poškodily prakticky všechny zemědělské porosty. „Zimu nakonec ale všechny plodiny oproti původnímu očekávání přežily celkem dobře. Původně odhadovali agronomové ztráty až kolem čtyřiceti procent, nakonec by to mohlo být asi deset až patnáct procent,“ prohlásil Augustin Kohoutek. Dodal, že velké škody na porostech napáchaly i myši.

Řepka je jedním ze zemědělských artiklů, které jdou na odbyt poměrně dobře. Proto se v republice osetá plocha zvýšila oproti loňskému roku asi o jedno procento. Na okrese zůstává přibližně stejná.

Problémy s obilovinami

Problémy však mají pěstitelé s prodejem ostatní úrody, zejména obilovin. „Ve skladech zůstávají ležet zásoby krmného i potravinářského obilí. Pšenice se teď těžko prodává, ječmen prodali hlavně ti, kteří měli předem smlouvy se sladovnami. Co se týče máku, prodává se vlastně již předloňská úroda. To se však týká jen několika podniků, ale s obilím mají problém všichni,“ řekl ředitel agrární komory.


Zdroj: Denik.cz, 6. 5. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 09:41