Agris.cz - agrární portál

Postřik reflexním filmem z mikročástic zlepšuje kvalitu jablek

3. 6. 2010 | ÚZPI

Postřikování jabloní filmy, které obsahují mikroskopické minerální částice, může zlepšit barvu ovoce a zvýšit jeho hmotnost.

Postřikování jabloní filmy, které obsahují mikroskopické minerální částice, může zlepšit barvu ovoce a zvýšit jeho hmotnost. Výzkumníci americké organizace ARS (Agricultural Research Service) uskutečnili několikaletou studii, ve které byly stříkatelné filmy tvořené těmito částicemi strategicky aplikovány v sadu jabloní odrůdy Empire.

Mikroskopická vrstvička filmu tvořeného minerálními částečkami umožňuje vodě a oxidu uhličitému pronikat tímto filmem. U určitých stromů byl aluminizovaný plastický film (ALF) aplikován na travní pás mezi řadami jabloní. U jiných stromů byl stříkatelný reflexní film tvořený částečkami (PF) aplikován na stromy a rovněž na trávu mezi řadami stromů. Třetí skupina stromů nedostala žádné ošetření.

Postřik ALF konzistentně zlepšoval barvu jablek, zatímco postřik PF zvyšoval červenou barvu u jablek ve dvou ze tří let studie. Když byl PF aplikován na trávu mezi řadami stromů, byla zvýšena průměrná hmotnost jablek ve všech letech studie, ve srovnání s neošetřovanými stromy a těmi, které dostaly ošetření ALF.

Tento mechanismus odpovědný za zvýšenou hmotnost ovoce v případě ošetření PF může být způsoben změněnou kvalitou světla. Toto odražené světlo zesílilo vzdálené infračervené záření, které může mít užitečný vliv jak na barvu, tak na hmotnost ovoce.

Agricultural Research, vol. 58, 2010, č. 3, s. 23


Zdroj: ÚZPI, 3. 6. 2010

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 31.05.2020 06:22