Agris.cz - agrární portál

BIS varuje před lobbisty a snahou o vytunelování Lesů ČR

24. 6. 2010 | Lidové noviny

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za uplynulý rok varuje před snahami podnikatelských a lobbistických skupin získat vliv nad významnými rozhodnutími při správě státního majetku. Na tento problém upozorňuje BIS dlouhodobě. Jako příklad zpráva zveřejněná dnes na webu BIS uvádí stejně jako loni Lesy ČR.

Podle BIS na sebe díky svému značnému majetku soustředily pozornost skupin, jejichž cílem bylo ovlivňovat obchodní a personální záležitosti státního podniku.

Lesy ČR v reakci uvedly, že obsah výroční zprávy BIS je plně interní záležitostí zpracovatele zprávy. "Spekulace o ovlivňování záležitostí LČR lobbistickými skupinami a konkrétní hypotézy z toho dedukované jsou neopodstatněné a jsou pouhými nepodloženými spekulacemi, které nemají racionální a věcný základ," uvedl pro ČTK mluvčí LČR Zbyněk Boublík s tím, že k obsahu textů zprávy se podnik nehodlá vyjadřovat.

Podobný lobbistický tlak jako u LČR se podle BIS projevoval i u obří zakázky na odstraňování ekologických škod. O možnosti korupce se zmiňuje i v souvislosti se zakázkami Správy železniční dopravní cesty.

"Mezi jejich časté aktivity patřilo ovlivňování personálního obsazování managementu a vrcholných orgánů těchto společností. Díky tomu měly větší prostor pro získávání interních firemních informací," uvádí BIS.

Výroční zpráva české kontrarozvědky uvádí, že v souvislosti se sporem mezi státní firmou Lesy ČR a soukromou společností CE WOOD byla zaznamenána příprava na vytunelování státního podniku. Peníze z Lesů ČR měly být podle BIS vyvedeny do "netransparentních zahraničních společností", to se však nakonec nestalo.

V případě obří zakázky na likvidaci ekologických škod, vyhlášené v roce 2008, se podle BIS lobbisté soustředili na zvýhodnění některých uchazečů a ovlivnění výše vítězné nabídky ve prospěch konkrétních zájemců. Některé společnosti se podle kontrarozvědky pokusily ovlivňovat přímo zástupce odpovídajících státních institucí a usilovaly o vyjmutí určitých oblastí ze seznamu lokalit, které měly být sanovány cestou veřejné zakázky.

Neprůhledné tendry

BIS také upozorňuje, že v případě stavebních firem zájemci o veřejnou zakázku koordinují výši nabídek, které podávají. "Cílem je vytvořit zdání konkurenčního prostředí a zakrýt předem uzavřené dohody o vítězi tendru," píše kontrarozvědka. Výrazně to prý bylo vidět u zakázek vypisovaných Správou železniční dopravní cesty, jejíž někteří zaměstnanci podle BIS dokonce jednali přímo ve prospěch stavebních firem.

Kontrarozvědka také varuje, že trvá zájem organizovaného zločinu o některé české strategické podniky, jako je například Čepro.Civilní kontrarozvědka ve výroční zprávě za rok 2009 také poukázala na dosud obvyklou praxi loterijních společností odvádět část zisku na prospěšnou činnost prostřednictvím spřízněných nadací či občanských sdružení. Odliv financí má podle BIS za následek nedostatek peněz v oblastech veřejného zájmu.

U strategicky významných firem kontrarozvědka zaznamenala případy neefektivního hospodaření v důsledku chybných rozhodnutímanagementu, nedostatečné činnosti dozorčích rad nebo zadávání zakázek bez výběrových řízení a netransparentním způsobem, což vytvářelo možnosti pro přidělování zakázek firmám spjatým s vedením těchto firem.

"Některé podnikatelské a vlivové skupiny usilovaly o účelové snižování hodnoty podniku před budoucí privatizací," napsala BIS.


Zdroj: Lidové noviny, 24. 6. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 04:42