Agris.cz - agrární portál

Fuksa: Čeští zemědělci rovnými dotacemi nic nezískají

6. 8. 2010 | ČTK

Čeští zemědělci rovnými dotacemi se starými zeměmi Evropské unie nic nezískají, protože náklady českých zemědělců jsou na průměru EU. Naproti tomu by si tím výrazně pomohli farmáři ze zemí, jako je Rumunsko a Bulharsko, kteří by následně zaplavili tuzemský trh svými levnými produkty. V on-line rozhovoru na serveru iDnes.cz to dnes uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Spravedlivé dotační podmínky, jejichž dojednání slibuje v programovém prohlášení vláda, tak nemusejí podle ministra znamenat, že by čeští zemědělci měli do budoucna čerpat stejně vysoké dotace, jako jejich kolegové ze starých členských zemí EU.

"To si musíme vyjasnit, protože pro nás je ten termín 'rovné podmínky'," řekl ČTK v reakci na Fuksův výrok prezident Agrární komory Jan Veleba. Komora dlouhodobě volá po stejné výši plateb pro všechny zemědělce na společném unijním trhu a upozorňuje na to, že současný stav je nespravedlivý.

Stejně tak jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU až po roce 2004, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Dotační podmínky by se měly vyrovnat po roce 2013. Původní členové EU však nejsou tomuto kroku příliš nakloněni. Podle Agrární komory budou chtít prosadit další přechodné období, v němž by byly rozdíly zachovány.

Čeští zemědělci začínali v roce 2004 na 25 procentech úrovně přímých plateb starých členských zemí. Takové postavení pro zemědělce z ČR a dalších devíti nově vstupujících zemí si vymohla Francie a vlády vstupujících států podmínky stvrdily v přístupových smlouvách. Letos, šest let po vstupu, mají tuzemští farmáři nárok na 70 procent průměrné výše plateb z unijních prostředků, dalších 30 procent jim může dorovnat stát ze svého rozpočtu. Současná ekonomická situace a rozpočtové úspory však letos s největší pravděpodobností plné dorovnání plateb neumožní a bude zhruba jen poloviční.

Zemědělské organizace poukazují na to, že rozdíl v dotacích je ve skutečnosti mnohem vyšší. Podle dřívějších údajů Zemědělského svazu ČR by český farmář měl v rámci přímých plateb v letošním roce získat 212 eur (v přepočtu zhruba 5250 Kč) na hektar, zatímco průměr starých členských zemí činí 323 eur na hektar. Národní podpory ve starých zemích EU jsou navíc vzhledem k síle jejich ekonomik vyšší než v nových členských státech, tamním zemědělcům také vlády pomáhají například úlevami na pojištění.


Zdroj: ČTK, 6. 8. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.05.2024 22:09