Souhrn událostí uplynulého dne - 12. 8. 2010

Co s obilím po sklizni?

Každoroční nerudovská otázka „Co s ním“ týkající se rozhodování o tom, zda je výhodnější prodat úrodu přímo „od kombajnu“ nebo zda jí uskladnit a „počkat si na lepší cenu“ bude mít podle všeho letos poněkud nestandarní řešení. Vše totiž nasvědčuje tomu, že nejvýhodnější nebude ani prodej od kombajnu, ale ani dlouhé čekání na nejvýhodnější dobu k prodeji. V současnosti dramaticky rostoucí ceny obilí, ale i kukuřice, olejnin a dalších hospodářských plodin se zřejmě ještě nějakou dobu zvyšovat budou, ne ale donekonečna.

Oteplování snižuje úrodu rýže až o čtvrtinu

Rýži jako základní potravinu používá tři miliony lidí ve světě, především v Asii. Podle pozorování vědců ze Spojených a států a Filipín však stoupající teplota ovzduší výnosy z rýžových polí snižuje. Záznamy ukazují, že na některých polích sklizeň za poslední čtvrtstoletí poklesla o až o čtvrtinu. Varovnou studii vypracovali experti pro Organizaci pro potravu a rozvoj OSN (FAO) na základě sledování 227 polí v zemích, kde rýže představuje základní potravinu, jako jsou Čína, Filipíny, Indie, Indonésie, Thajsko a Vietnam.

Ukrajina uvažuje o omezení vývozu obilí

Ukrajina uvažuje o omezení vývozu obilí kvůli obavám z nedostatku potravin na domácím trhu. Informovala o tom agentura Reuters. Sousední Rusko již minulý týden kvůli suchu vývoz obilí dočasně zakázalo. Ukrajina je největším exportérem ječmene a šestým největším vývozcem pšenice na světě. Země uvedla, že konečné rozhodnutí o exportních kvótách učiní příští týden. Zákaz vývozu z Ruska vyvolal na trzích s obilím velkou nervozitu.

Úroda chmele bude spíš lepší, mohla by dosáhnout 6500 tun

Chladné počasí v polovině léta dělá radost alespoň chmelařům. Ochlazení totiž zpomaluje zrání a napomáhá vysoké úrodě. I když sklizeň začne až v poslední srpnové dekádě, tedy asi o týden později než obvykle, už teď se zdá, že bude vysoká. Úroda by mohla dosáhnout 6500 tun, což se blíží posledním dvěma velmi dobrým letům, řekl dnes ČTK předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info