Agris.cz - agrární portál

Na Domažlicku soutěžila stovka krav holštýnského plemene

16. 9. 2010 | ČTK

Dokonalými tělesnými proporcemi a držením těla i trpělivostí musely disponovat krávy, které se dnes v Mrákově na Domažlicku ucházely v národní přehlídce holštýnského skotu o titul šampionek. Výstavě, na kterou přivezlo přes stovku nejkrásnějších dojnic a jalovic holštýnského plemene 32 chovatelů, předcházela několikatýdenní příprava a péče o vzhled. Sedm nejlepších krav bude Česko reprezentovat na mezinárodní výstavě plemene v Itálii, řekl dnes ČTK jeden z organizátorů přehlídky Václav Šaloun.

Příprava zvířete na výstavu není snadná. Chovatel musí už několik týdnů i měsíců předem naučit krávu chodit. Další etapa nastává asi tři dny před výstavou, kdy se krávy strojkem nakrátko ostříhají. Zabere to až dvě hodiny a smyslem je, aby vynikla figura zvířete, vysvětlila Kateřina Galíková. Na výstavě působila jako fittér, tedy člověk, který má vzhled zvířat na starosti.

Největší díl práce ale následuje před soutěží - krávy se dokonale umyjí a usuší. Pomocí laku, kartáčů a fénu jim pak fittér postaví chlupy v hřbetní linii, případně zamaskuje nerovnosti a zastřihne přečnívající chlupy, načeše a probarví bílou barvou ocas. Vemeno se dokonale oholí, pudruje a případně upravuje kosmetikou, aby bylo co nejhladší a aby byly zvýrazněné mléčné žíly. Bílou a černou barvou se zastříkají šrámy na srsti, srst a kopyta se pro větší lesk přetřou olejem. "Pak je už na vodiči, aby zvíře provedl, zvedl mu hlavu a předvedl krásné sebevědomé zvíře," dodala Galíková.

I když zvýšená péče o kravské šampionky může působit úsměvně, pro zemědělce je prestižní výstava jednou z možností propagace českého zemědělství a výrobků. "Soutěže bereme jako prezentaci a osvětu. Může to pomoci v tom smyslu, že sem přijdou diváci a vidí krávy a že to mléko od nich je to pravé mléko, ne ta bílá voda v krabicích v obchodech," poznamenal Jaromír Vlček ze společnosti Dobrosev v Dobroníně na Vysočině.

Sedm set červených a 200 černých holštýnských krav má pořádající Zemědělské obchodní družstvo Mrákov. Favoritky, které se účastní soutěže, ale podle předsedy Josefa Jírovce žádné speciální podmínky pro chov nemají. Holštýnské krávy jsou ryze mléčné plemeno s vysokou užitkovostí až kolem 12.000 litrů mléka za rok od jedné dojnice, za jeden den může kráva dát i 60 až 80 litrů mléka. "Ve světě jsou ale i favoritky, které za rok nadojí až 25.000 litrů mléka," poznamenal Jírovec. Česko považuje v chovu toho plemene za evropskou špičku.

To dokazuje i úspěch na zatím jediné mezinárodní soutěži, které se čeští chovatelé holštýnek před čtyřmi roky poprvé účastnili. Nejlépe se umístila kráva Lidka z Meclova na Domažlicku. Evropské soutěže se konají jednou za dva roky, předloni byla zrušena.


Zdroj: ČTK, 16. 9. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.05.2024 13:44