Souhrn událostí uplynulého dne – 4. 10. 2010

Fuksa: Růst nižší sazby DPH zvedne cenu potravin zhruba o 3 pct

Plánovaný růst snížené sazby daně z přidané hodnoty se promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty. Ministr zemědělství Ivan Fuksa to dnes uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle prodejců to bude i kvůli zdražení elektřiny víc, stínový ministr zemědělství a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že kvůli růstu DPH se zhorší kvalita potravin. Fuksa předpokládá, že zdražení potravin by mohl přibrzdit konkurenční boj na trhu supermarketových sítí, které tlačí na snižování cen.

Česko má hodně zemědělské půdy, ale málo lesů

Podíl zemědělsky využívané půdy je v Česku jeden z nejvyšších v rámci celé Evropské unie. Tento typ půdy představuje v ČR kolem 35 procent, přičemž víc to je jen v Polsku (36), Maďarsku (47) a Dánsku (48). Ukazují to dnes zveřejněná data Eurostatu za loňský rok. Naopak nejvíc lesů mají ve Finsku, kde představují kolem 68 procent, uvedli evropští statistici, kteří podobnou statistiku přinesli vůbec poprvé. Ve Švédsku je to 66 procent, ve Slovinsku 63 procent a v Estonsku 55 procent. Průměr v Evropské unii představuje 40 procent, přičemž Česko v tomto směru patří díky 38 procentům k podprůměru.

Veleba: V ČR nastává mírné oživení prodeje mléka z automatů

Počet automatů na mléko v Česku se nezvyšuje podle původních předpokladů. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nastal pokles v počtu otevíraných automatů zhruba v únoru, kdy se diskutovalo o kvalitě prodávaného mléka. Veleba dnes při zprovoznění nového automatu v Kladně řekl, že nyní nastává oživení a mlékomaty se začnou otevírat ve větším množství. Společnost Agri Toko dnes v největším středočeském městě otevřela svůj 150. mlékomat v ČR. Podle majitele firmy Tomáše Kořínka by jich do konce roku mělo přibýt dalších 50.

Fuksa: Lesy ČR se přemění na akciovou společnost asi příští rok

Státní podnik Lesy České republiky by se měl přeměnit na akciovou společnost v průběhu příštího roku. Část nerozděleného zisku firmy by pak mohla být použita na financování důchodové reformy, čímž by vláda získala až sedm miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Transformace Lesů ČR na akciovou společnost je podle Fuksy poměrně legislativně jednoduchý proces. Fyzicky však bude velmi složitá, protože Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.¨Důchodová reforma má podle plánů současné vlády začít platit od roku 2013.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info