Agris.cz - agrární portál

V říjnu nečekaně klesly ceny potravin

10. 11. 2010 | Denik.cz

Inflace v říjnu zůstala na dvou procentech. Podle analytiků v říjnu překvapivě klesly ceny některých potravin. Levnější byly i oděvy nebo auta.

Meziroční inflace v říjnu zůstala stejně jako v předchozím měsíci na dvou procentech. Ve srovnání se zářím spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta kvůli levnějším tuzemským rekreacím a některým potravinám. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali, že spotřebitelské ceny v říjnu meziročně porostou o 2,2 procenta.

„Ukazuje se, že na zvyšování sazeb a jestřábí slova z centrální banky je příliš brzy. Inflace se drží pod pokličkou. Do konce roku čekáme stejnou nebo jen o málo vyšší míru inflace. V průměru by inflace za rok 2010 měla činit 1,4 až 1,5 procenta,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i nadále ceny potravin, nealkoholických nápojů a také bydlení. Vyšší než loni byly zejména ceny mléka, a to o 11 procent, másla o téměř 23 procent, ovoce o 10,9 procenta, brambor o 52 procenta a kakaa o více než 16 procent.

Nájmy vzrostly

V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 8,5 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o 16,9 a tržní kleslo o 1,9 procenta. Ceny zemního plynu byly vyšší o 6,6 procenta, tepla a teplé vody o 3,4, vodného o 3,8, stočného o 4,9 procenta. O bezmála 12 procent vzrostly také ceny léků a jejich doplatků.

Zrychlení meziročního cenového růstu ČSÚ uvádí také v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 14,5 procenta z 11,8 procenta v září.

Naopak nižší než loni byly ceny oděvů (o tři procenta) a obuvi o 1,5 procenta. O 11,4 procenta klesly ceny mobilních telefonů a osm procent ceny amatérského fotopříslušenství. O 13,2 procenta klesly i ceny aut.

„Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 procenta a ceny služeb o 2,2 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Ceny ovoce a zeleniny klesly

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen ovlivnilo zejména snížení cen ovoce a zeleniny o necelých pět procent. Nejvíc klesly ceny citronů (o 32,2 procenta) a květáku o 31,9 procenta. Nižší zhruba o procento byly i ceny nealkoholických nápojů. Rovněž zhruba o procento klesly také ceny alkoholických nápojů.

Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa byl meziměsíční pokles cen potravin nečekaný. „To je překvapivé i vzhledem k vysokému růstu cen zemědělských výrobců v posledních měsících, které ukazují na to, že potraviny dříve či později podraží. "Marginálně níže pak skončily i ceny pohonných hmot a regulované ceny včetně změn nepřímých daní,“ uvedl.

V říjnu podobně jako v září pokračoval sezónní pokles cen dovolených, a to zejména u tuzemských rekreací. Nižší byly i ceny ojetých aut a jízdních kol. Opačný vliv na vývoj spotřebitelských cen mělo zhruba dvouprocentní zvýšení cen oděvů a obuvi zapříčiněné vyššími cenami nových sezónních modelů.

Z potravin se zvýšily především ceny běžného pečiva o 2,9 procenta, mouky o 3,3 procenta, másla o rovná tři procenta, mléka o 2,7 a cukru o 2,3 procenta. „Ceny zboží úhrnem i ceny služeb klesly shodně o 0,2 procenta,“ uvedli statistikové.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 1,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu víc než v září.

Ceny vzrostly i v jiných evropských zemích

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v září 2,2 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v srpnu. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o 7,7 procenta) a Řecku (o 5,7 procenta). V Německu zrychlil meziroční cenový růst na 1,3 procenta z jednoho procenta v srpnu.

V tuzemsku klesl HICP podle předběžných výpočtů meziměsíčně o 0,3 procenta, meziročně byl vyšší stejně jako v září o 1,8 procenta. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za říjen 2010 je 1,9 procenta.


Zdroj: Denik.cz, 10. 11. 2010





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.05.2024 01:06