Souhrn událostí uplynulých dní –23.11.2010

Zemědělci chtějí na dorovnání dotací alespoň polovinu ze 4,8 mld.

Agrární komora požaduje na dorovnání přímých plateb v příštím roce alespoň polovinu z celkem 4,8 miliardy korun. Po skončení dnešního shromáždění zemědělců a potravinářů v pražské Lucerně to novinářům řekl prezident AK Jan Veleba. Premiér Petr Nečas ale zemědělcům řekl, že státní rozpočet s žádnými penězi na dorovnání přímých plateb nepočítá. Ministr zemědělství Ivan Fuksa a premiér ve svých vystoupeních po několikáté zopakovali, že současná podoba návrhu státního rozpočtu pro příští rok nepočítá s žádnými penězi na dorovnávací platby, u zemědělské veřejnosti známé jako top-up. Ministr připustil, že další jednání v závěru letošního a během příštího roku by mohla vést k uvolnění alespoň části prostředků. Výplata agrárních dotací začíná až v prosinci daného roku.

TZ - Lesy ČR: prevence krádeží vánočních stromků

S příchodem předvánočního času se zvyšuje riziko krádeže stromků v našich lesích. Právě proto lesníci Lesů ČR budou až do Vánoc činit různá preventivní opatření, aby ohrožené porosty ochránili. Lesníci se v předvánočním čase ve zvýšené míře pohybují v místech, která by zloděje mohla nejvíce lákat, v případě potřeby spolupracují s policií. Tento dohled probíhá v nepravidelnou denní i noční dobu, v pracovních dnech i o víkendech. V rámci prevence LČR někdy přistupují u mladých lesních kultur k postřiku chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Tato látka však při pokojové teplotě silně zapáchá. Občas lesníci odstraňují některé boční větve nebo nastříkávají větve a kmínek stromu barevným sprejem. Význam obou těchto opatření je ve snížení estetické atraktivnosti stromku.

Nárůst pěstitelských ploch obilovin v EU v hospodářském roce 2010/2011

Francouzská analytická společnost Stratégie Grains počítá v EU-27 s nárůstem ploch obilovin ke sklizni 2011 o 2 % na 57,1 mil. ha (2010: 56,0 mil. ha). Pěstitelské plochy pšenice (bez pšenice tvrdé) se plánují na 23,4 mil. ha (2010: 23,0 mil. ha), což by znamenalo zvýšení ploch o 1,7 %. Přitom by se muselo pěstování pšenice zvýšit ve všech hlavních produkčních zemích. Pěstitelské plochy ječmene by měly stoupnout o 3 % na 12,6 mil. ha (2010: 12,2 mil. ha) díky rozšíření ploch ve Španělsku a Finsku, zatímco v Německu, Francii, Irsku, Itálii, Austrálii a Bulharsku se očekává pokles pěstování.

Firma z Plzně nabízí nové mlékomaty, mléko z nich lze pít bez převařování

Lidé v Plzni dostanou jako první v zemi možnost kupovat v automatech čerstvě nadojené mléko, které už nebudou muset převařovat. Novinka má být novým impulsem pro prodej čerstvého mléka v Česku. Poté, co na povinnost mléko převařovat upozornili hygienici, totiž zájem o tuto službu ochabl. Zemědělská farma z Líní zprovozní v Plzni do dvou týdnů tři mlékomaty na čerstvé mléko, které prošlo takzvanou šetrnou pasterací. Při ní je mléko po dobu 10 až 20 vteřin zahřáto na 72 až 75°C. "To zajišťuje naprostou hygienickou bezpečnost a zároveň zajišťuje zachování všech smyslových a kvalitativních vlastností mléka," vysvětluje František Sikyta, předseda představenstva farmy Zemědělská výroba Milknatur, která s novinkou přichází.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info
  • Jak vnímáte komunikaci zemědělců se širokou veřejností?
  • Jako velmi špatnou. Zemědělcům média nedávají dostatek prostoru k vyjádření.
    86,66%
  • Velmi pozitivně. Veřejnost má možnost pravidelně sledovat vyjádření zemědělců k různým tématům.
    3,33%
  • Nikdy jsem se nad touto otázkou nezamýšlel/a.
    10%