Agris.cz - agrární portál

MZe chce vytvořit kodex pro fungování farmářských trhů

10. 2. 2011 | ČTK

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce spolu s pořadateli farmářských trhů vytvořit kodex pro jejich fungování. Započatá jednání ČTK potvrdil úřad, organizátoři tržišť i farmáři. Spotřebitel, který si na tržišti označeném jako "farmářské" v budoucnu koupí potravinu, by tím měl získat záruku domácího původu a čerstvosti koupeného produktu. Trhy, na nichž zemědělci či malovýrobci potravin nabízejí své zboží, se staly hitem loňského roku.

Organizátory trhů jsou v Česku většinou soukromé subjekty, města či jejich části. "Ta kvalita tržišť jednoznačně závisí na síle a odvaze organizátora trhu," uvedl v tomto týdnu ministr Ivan Fuksa. V některých případech se podle něj stávalo, že pořadatel trhu, kterému nedorazil dostatečný počet prodejců, umožnil prodej obchodníkovi, který předtím zboží nakoupil ve velkoobchodě, potraviny však následně vydával za čerstvý výrobek přímo od pěstitele či regionální specialitu. "Vzešli jsme v kontakt s hlavními organizátory farmářských trhů v České republice a budeme se na základě jejich zkušeností snažit připravit základní parametry, případně kodex," dodal ministr. "Dodržování takových zásad by ale měl pravděpodobně zabezpečit sám organizátor," upřesnila následně mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Také Jiří Sedláček z občanského sdružení Archetyp, které organizuje trhy na třech místech v Praze, potvrdil, že ho ministerstvo oslovilo ohledně spolupráce na vzniku pravidel.

Jak ČTK řekl předseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Josef Stehlík, do budoucna by s podporou ministerstva a místních samospráv mohla vzniknout celorepubliková organizace sdružující a reprezentující trhy, jak je tomu v zahraničí. "My jako asociace na tom chceme spolupracovat," uvedl Stehlík, podle nějž by se v aktivitě měly angažovat i kraje, případně obce, na jejichž území se trhy konají.

V zemích, kde je tradice farmářských trhů delší než v Česku, například ve Velké Británii, je podstatná část jejich pořadatelů sdružena v asociacích farmářských trhů. Jejich členové musí dodržovat stavovská pravidla, za to jsou oprávněni nosit certifikát, že je splňují. To je mimo jiné zvýhodňuje proti necertifikovaným trhům v očích veřejnosti.

Zájem farmářů a výrobců potravin o přímý prodej výrobků roste, protože za ně dostávají lépe zaplaceno a nemusejí se dělit o marži s obchodníky, jejichž podíl na konečné ceně výrobků se podle zemědělců stále zvětšuje. Spotřebitelé pak v neobvyklých způsobech prodeje hledají alternativu k supermarketům, jejichž nabídku někteří z nich kritizují kvůli kvalitě.

Podle webových stránek www.ceskefarmarsketrhy.cz působí v Česku s různou pravidelností zhruba na pěti desítkách míst. Většina trhů přes zimu nefunguje, jejich sezona začne během března a dubna. Trhů bude nejspíše i nadále přibývat. Otevření nových tržišť na jaře slibují Ostrava, Opava, Ústí nad Labem či Chomutov.


Zdroj: ČTK, 10. 2. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.05.2024 12:57