Agris.cz - agrární portál

Inspekce stáhla z trhu první škodlivé piniové oříšky

31. 3. 2011 | Hobby magazín

Potravinářská a zemědělská inspekce stáhla z trhu čínské piniové oříšky. Reagovala tak na podněty spotřebitelů i zprávy v médiích, které upozornily na problém ztráty chuti po jejich konzumaci, takzvaný piniový syndrom. Vyzývá, aby jí lidé hlásili další výskyty.

V obchodech se zdravou výživou najdete balíčky piniových oříšků, které hlásají skvělé vlastnosti těchto produktů. Jsou bohaté na biologicky kvalitní proteiny, jakož i na vitamin B1 a železo. Mají velkou nutriční hodnotu a vynikají obsahem polynenasycených mastných kyselin. Nyní si na ale raději dejte pozor a jejich pojídání si pro jistotu odpusťte.

Spotřebitelé těchto drobných oříšků upozornili Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci na to, co mohou způsobit (viz předešlý článek o problémech se ztrátou chuti). Po požití i malého množství této pochutiny konzument pocítí nepříjemnou hořkou pachuť v ústech a posléze zjistí ztrátu chuti. Tento stav přetrvává až po dobu několika dní, u někoho i týdnů, poté odezní. Přesto však inspekce nařídila jádra piniových oříšků stáhnout z oběhu.

Pozor hlavně na oříšky z Číny

Jedná se především o balení značky IBK Trade (balení o hmotnosti 50 g, datum minimální trvanlivosti do 25. 4. 2011, šarže L011), která oříšky přivezla z Číny. Firma IBK Trade dodávala oříšky společnosti Spar, která jich odkoupila 108 kg.

"Oříšky jsme okamžitě stáhli z prodeje a zastavili další odběr tohoto zboží," vysvětlila situaci zaměstnankyně Intersparu. V současné době nejsou pinie v jejich obchodech vůbec k dostání. Piniové oříšky stejně tak vymizely například z prodejen drogerie Dm či řetězce Billa, které mají vlastní oddělení pro bio potraviny.

Podle Romany Kadaňkové ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce ale můžete na škodlivá jádra natrefit i v balíčcích jiných značek. "Současný stav zatím potvrzuje, že velký podíl hořkých druhů piniových jader (Pinus armandii) se objevil ve směsích z Číny. Prozatím nebyla zcela jasně prokázána příčina hořkosti piniových jader. Jde o celosvětově diskutovaný problém a výzkumy tohoto jevu stále probíhají."

"Dodávky piniových oříšků chodí do různých firem v České republice a podobný problém se proto může projevit u různých subjektů jak u nás, tak i v zahraničí. Z našich dosavadních, dosud ne příliš bohatých zkušeností s tímto jevem se zatím jeví jako problémové zejména dodávky původem z Číny," varuje Kadaňková.

V liberecké prodejně zdravé výživy Jas odebírají značku Country life, jejichž piniové oříšky jsou také původem z Číny. Přesto oříšky stále prodávají. "O závadnosti tohoto výrobku nic nevím. Tuto značku odebíráme již roky a nikdy jsme s ní neměli problém, tvrdí zaměstnankyně Zdravé výživy. "Raději dám ale balení stranou a zjistím u vedoucího, zda nejsou ořechy škodlivé," ujistila prodavačka.

Pokud tedy budete po požití jakýchkoliv balení oříšků pinií pociťovat hořkost v ústech či jiné nepříjemné chuťové projevy, rozhodně neváhejte kontaktovat Zemědělskou a potravinovou inspekci zdea oříšky nejezte.


Zdroj: Hobby magazín, 31. 3. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 11:26