Agris.cz - agrární portál

Obchodníci snížili cenu zeleniny o pětinu, lidé ji stejně nekupují

3. 6. 2011 | Mladá fronta Dnes

Prodeje zeleniny i její cena se propadly o desítky procent. Nejhůře jsou na tom okurky, přestože se jejich kontaminace nebezpečnou bakterií nepotvrdila. Strach ze španělské zeleniny ale nepomůže ani českým zemědělcům.

V obchodech jsou v současnosti k vidění salátové okurky i za cenu 5,90 Kč za kus. To je méně než polovina ceny, za kterou se prodávaly ve stejném období loňského roku.

Nepomáhají ani ujišťování obchodníků, že zelenina nepochází ze Španělska a že hygienici už španělskou biookurku jako původce nákazy zavrhli. "Obchod se úplně zastavil," říká rezignovaně jednatel velkoobchodu se zeleninou a ovocem, který nechce být jmenován.

Obchodníci zareagovali prudkým snižováním cen. To se týká jak okurek, které už jsou jako původce nákazy mimo podezření, tak rajčat a salátu, stojících nyní v hledáčku kontrolorů. "Zelenina zraje a máme několik možností. Buď to prodat pod cenou, nebo to vyhodit. Takže prodáváme se ztrátou," dodává obchodník.

Lidé se bojí i cibule

Panika mezi spotřebiteli se rozšířila i na další druhy zeleniny. Oproti minulému roku tak poklesla například cena cibule, o které v souvislosti s nákazou nepadlo zatím nikde ani slovo.

Dodavatel biovýrobků a provozovatel sítě obchodů a restaurací Country Life už stačil ztráty spočítat. Firma se jako první ocitla v podezření, že infikovanou zeleninu ze Španělska do České republiky dovezla. Státní zemědělská a potravinářská inspekce mezitím všechna podezření vyvrátila a uznala, že okurky od firmy Country Life jsou nezávadné.

"Za první tři dny tohoto týdne v porovnání se stejnými dny minulého týdne poklesl prodej biozeleniny v našich prodejnách o 30 procent," spočítal ředitel Country Life Otakar Jiránek.

Velkoobchod firmy klesl o 27 procent a o třetinu méně zákazníků přišlo také do restaurací. "Řádově to dělá statisíce korun, jenom za těch prvních několik dní," vyčíslil ztráty Jiránek.

Španělská vláda už oznámila, že zvažuje možnosti, jak získat kompenzace za škodu, kterou země kvůli skandálu utrpěla.

Tamní exportéři přišli podle vlastních údajů v minulém týdnu o 200 milionů eur. V celé Evropě zůstalo na 150 tisíc tun neprodané španělské zeleniny a ovoce.

Pěstitelé: Zájem o českou zeleninu nevzroste

Nákaza bude mít dopad také na české zemědělce. Objevují se sice názory, že spotřebitelé by mohli nyní začít upřednostňovat tuzemské produkty, ale pěstitelé tomu nevěří.

"Český národ není takový. Říká si: Je nákaza u okurek, je, takže nekupujeme. A když, tak jen za třetinovou cenu," nevěří na patriotismus spotřebitelů Jaroslav Mozga, ředitel společnosti Jižní Morava. Ta ročně vypěstuje na tisíc tun okurek a stejné množství rajčat. "V současné době je cena poloviční," dodává Mozga.

Skepsi pěstitelů potvrzují i obchodníci. "Příklon spotřebitelů k ryze českému ovoci či zelenině se zatím příliš neprojevuje," popisuje situaci v síti prodejen Albert mluvčí řetězce Judita Urbánková.

Biosektor by se oproti tomu mohl z poklesu poptávky vzpamatovat mnohem rychleji.

"Lidé, kteří nakupují biozeleninu, jsou proti podobným vlnám odolní," myslí si Eva Semotánová, majitelka obchodu s biopotravinami Rozmarýna. Na rozdíl od velkých obchodních řetězců proto ani přes pětinový pokles tržeb zlevňování neplánuje.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 3. 6. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 21:23