Agris.cz - agrární portál

Mělké zpracování půdy šetří klima

13. 6. 2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz

Šetrné zpracování půdy podporuje její úrodnost, brání erozi, zvyšuje jistotu výnosu a produkuje méně skleníkových plynů. To ukázaly polní pokusy Výzkumného ústavu pro ekologické zemědělství (FiBL) ve Švýcarsku. Protože zemědělství způsobuje okolo jedné třetiny emisí skleníkových plynů, je nutné věnovat tomuto problému pozornost, jak prohlásil ředitel FiBL Urs Niggli. Krokem ve směru environmentálně šetrného zemědělství může být například šetrnější zpracování půdy. Dnes se však často provádí také hluboké zpracování půdy pluhem. To vyžaduje mnoho energie a vede k porušení půdní struktury, erozi, odnosu humusu a uvolňování CO2. Bezorebné technologie zpracování půdy byly vyvinuty pro konvenční zemědělství, pro ekologické systémy hospodaření byly dosud považovány za málo vhodné.

Změna vedla také k zvýšení výnosů

FiBl provádí od roku 2002 na více stanovištích ve Švýcarsku polní pokusy, při nichž se půda jen mělce zpracovává a organicky hnojí. První výsledky byly prezentovány 8. června. Na jednom pozemku ve Fricku se emise skleníkových plynů snížily přibližně o 20 procent. Kromě toho mohlo být díky mělkému zpracování půdy uloženo zhruba o 75 procent více uhlíku. Tyto výsledky ukázaly, že klimaticky neutrální zemědělství je možné, jak uvedl vedoucí studie Paul Mäder.

Humusová vrstva se v sedmiletém pokusu zvětšila o 17 procent, vzestup populací půdních živočichů dosáhl 37 procent. Zlepšila se také jistota výnosu. Výnosy obilovin sice byly v prvních letech o 10 procent nižší než při tradičním zpracování půdy za použití pluhu, bylo však dosaženo vyšších výnosů meziplodin a slunečnice. Po přechodném období se zvýšily výnosy jetelotrav o 26 procent, silážní kukuřice o 34 procent a pšenice o 20 procent.

http://www.agrarheute.com/klimaschutz


Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 13. 6. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.05.2024 03:39