Agris.cz - agrární portál

Vlastníci půdy a obce přicházejí o miliardy

13. 6. 2011 | ASZ

Paradoxně, někteří vlastníci půdy platí daleko vyšší daně z pozemku než-li je jejich povinnost, tam, kde není aktualizovaná cena půdy podle vyhlášky č. 3/2008. Naopak tam, kde aktualizace proběhla, dochází často ke snížení oficiální ceny pro výpočet daně a chudnou obce.

Česká republika má důmyslný a unikátní systém hodnocení půdy podle tzv. BPEJ – Bonitovaná Půdně Ekonomická Jednotka. Ta se skládá z pěti číselného kódu, který popisuje půdu a její kvalitu. První číslo ( 0-9) vyjadřuje klimatický region. Druhé a třetí číslo vyjadřuje kvalitu tzv. hlavní půdní jednotky (01-78). Čtvrté číslo vyjadřuje svažitost s expozicí pozemku, páté číslo hloubku půdního profilu a skeletovitost.

BPEJ využívá zejména Ministerstvo Financí pro stanovení výpočtu daně ze zemědělských pozemků. Čím lepší půda, tím větší daň.

Bonitace zemědělských půd byla prováděna v letech 1974 až 1980, za uplynulých asi 20 let došlo v mnoha případech k devastaci zemědělských půd (cit. WIKIPEDIA) a to je důvod, proč obce a vlastníci nemají správně vyměřenou daň.

Vodní eroze půdy, zhutnění půdy, nesprávné hospodaření a nedodržování základních pravidel zemědělství jsou důvodem zchudnutí obcí, ale i vlastníků půdy. Ztráty jdou vyjádřit v miliardách.

Autor: Michal Pospíšil


Zdroj: ASZ, 13. 6. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 02.05.2024 17:07