Agris.cz - agrární portál

Zemědělci letos vydělávají o něco víc, vyjma prasat a drůbeže

14. 6. 2011 | ČTK

Zemědělci v Česku teď dostávají za rostlinnou produkci zaplaceno lépe než loni. Vyšší jsou ceny u obilovin a řepky, zlepšuje se i zpeněžení mléka. U prasat se ale cena od ledna do dubna drží u 26,60 korun za kilogram živé hmotnosti, což je méně než v roce 1992. To je hluboká ztráta, řekl ČTK na dnešním zasedání výboru Zemědělského svazu ČR ve Větrném Jeníkově předseda svazu Miroslav Jirovský. Špatná situace je podle něj i u drůbeže.

Podle Jirovského se ceny všech zemědělských komodit v tomto roce poprvé dostaly výš, než byly před vstupem Česka do unie. Od ledna do dubna to bylo v průměru o pětinu. Růst se však týká jen rostlinné produkce, která vykazuje navýšení o 37 procent. "V živočišné výrobě jsou ceny o jedno procento pod úrovní předvstupního období," upřesnil předseda. Podle něj i tak začali zemědělci letošní rok s podstatně lepší náladou. "Ty výsledky, které jsou, jsou nadějné. Vyjma chovu prasat a drůbeže," shrnul.

Stavy prasat klesají, za minulý rok ubylo v českých chovech 160.000 kusů. Podle Jirovského se tento trend týká hlavně střední a východní Evropy, zatímco ve starších členských zemích unie jsou chovy v posledních letech stabilní. V Česku teď na 100 hektarů užívané zemědělské půdy připadá 54 prasat, v 15 starších členských zemích unie to je 97 kusů, poznamenal předseda.

Jirovský připomněl, že ve vládě už bylo schváleno posílení kapitoly zemědělství o 1,1 miliardy korun z Pozemkového fondu, z toho 540 milionů na národní dotaci do chovu prasat. Dalším důležitým krokem podle něj však bude prosazení tohoto návrhu v parlamentu.

Chovatelům se teď příliš nevyplácí ani produkce hovězího masa. "Hovězí se mírně zotavilo, ale pořád je na hranici ekonomické únosnosti," zhodnotil Jirovský. Spokojeni nejsou domácí producenti vajec.

Ceny obilí by podle odhadu svazu letos klesat neměly, přestože se očekává o něco vyšší sklizeň. V posledních měsících se oživuje cena mléka. Hranice osmi korun za litr byla v Česku překročena loni v prosinci, teď chovatelé dostávají za litr kolem 8,30 Kč, což jim umožňuje výdělek.

Třetí nejvyšší objem tržeb, po mléku a obilí, by zemědělcům měla přinést řepka. "Z důvodu nepříznivého počasí v loňském roce v době setí řepky lze letos u nás očekávat mírně nižší sklizeň," uvedl Jirovský. Určitý dopad na ceny podle něj může mít chystané setkání ministrů zemědělství. Podle Jirovského se tam má jednat o omezení podpor pro biopaliva v EU.


Zdroj: ČTK, 14. 6. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.05.2024 21:07