Agris.cz - agrární portál

Včelaři na Vysočině hází do plamenů tuny medu, hoří včely i úly

6. 9. 2011 | Hobby magazín

Včelstva chovatelů na Havlíčkobrodsku a Žďársku končí kvůli moru včelího plodu v plamenech. Proti této nákaze totiž nelze udělat nic jiného. Letos navíc mor postihl nejvíce včelařů za poslední roky. Stát přitom škody nahradí jen z menší části.

Pro Jaroslava Pospíchala to byl smutný víkend. Včelař z Vrbice nedaleko Leštiny u Světlé musel spálit svých 44 včelstev, úly i veškeré vybavení.

Jeho chov napadl mor včelího plodu. Letos tento krutý osud potkal už osm včelařů na Vysočině. "Všechno jsme nově postavili, vybudovali. Děláme to už několik let a teď tohle. Naše pocity jsou ošklivé," vyprávěla pro Český rozhlas Region jeho manželka Jaroslava.

"To zjištění je hrozné. Ale postupně si člověk zvykne, že není jiné východisko," řekl Jaroslav Pospíchal. Do plamenů putovaly vedle včelstev i jejich med. Toho byla asi tuna.

Vysočinu mor postihl více než jindy

Krajská veterinární správa už vydala osm nařízení k likvidaci nakažených chovů. "Pokud se mor prokáže, jiné východisko není. Včelař musí spálit veškerá včelstva, vybavení i oblečení. Nehořlavé pomůcky musí nechat dezinfikovat," vysvětluje ředitel krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka.

"Letošní výskyt moru je opravdu nejvyšší za poslední roky. Například loni jsme nařízení k likvidaci vydali jen tři," uvedl ředitel odboru ochrany zdraví zvířat jihlavské veterinární správy.

Tento osud už potkal chovatele v Kynicích, Vrbici a Hroznětíně na Havlíčkobrodsku, Martinicích na Pelhřimovsku a čtyři včelaře na Velkomeziříčsku.

Mor existuje odnepaměti

Zjištění nákazy je pro včelaře noční můrou. "A přitom mohou na své chovy dbát sebelíp, mohou postihnout nepoctivé i ty velmi poctivé," říká majitel včelí farmy ve Světlé nad Sázavou Jiří Urban.

"Ale není to nic nového. Mor existuje, co existují včely," dodává.

Zjištění moru významně ovlivní i chovatele v okolí. Veterináři musí při prokázaném výskytu vymezit pětikilometrové ochranné pásmo. Další chovatelé uvnitř něj nesmí včely stěhovat a musí je nechat vyšetřit.

A hlavně, hrozba nákazy dalších včelstev na území zůstává po mnoho desetiletí. "V lokalitě u Leštiny se mor objevil před sedmi osmi lety. I když chovatelé včelstva spálili, spóry na území zůstanou. A mohou se projevit i po padesáti letech," říká člen krajského výboru českého svazu včelařů Tomáš Jaša.

"Pokud jsou včelstva silná, mohou se s bakterií vypořádat. Pokud je oslabí zima nebo jiné nemoci, podlehnou," doplnil Milan Novák.

Podle Jaši za letošní výskyt moru může mnohem častější vyšetření včelstev. Stát na toto vyšetření uvolnil peníze. Laboratoře tak prověřily vzorky tří a půl tisíce včelstev na Vysočině. "Podařilo se tak odhalit množství nákaz, některé včas," tvrdí Jaša.

Důležitá je prevence

Jestliže se mor odhalí včas dá se vyléčit bez likvidace chovu. Potřebná je zvýšená hygiena, dezinfekce a chemie.

V ostatních případech však není možné jiné řešení než oheň. Problém spočívá v tom, že bez důkladného vyšetření se do svého propuknutí mor odhalit nedá.

Likvidace moru ohněm však přijde mnohonásobně dráž. Včelař tak přijde prakticky o vše.

I když pojišťovny, stát či včelařský svaz část škod kompenzuje, chovatel nedostane nikdy tolik, aby mohl včelstva nahradit v plném rozsahu. "Ale je to alespoň něco na nový začátek," poznamenal Tomáš Jaša.


Zdroj: Hobby magazín, 6. 9. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 08:06