Agris.cz - agrární portál

Veleba: Výměna ministra zemědělství může oslabit pozici ČR v EU

6. 10. 2011 | ČTK

Výměna na postu ministra zemědělství přišla podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby v nejméně vhodnou chvíli a může oslabit pozici České republiky při závěrečném vyjednávání o podobě klíčové reformy společné zemědělské politiky EU po roce 2013. Veleba to dnes řekl novinářům. Reforma přitom určí budoucí rozsah unijních dotací pro české farmáře. Novým ministrem zemědělství byl dnes jmenován Petr Bendl. Vystřídal ministra zemědělství Ivana Fuksu, kterého tento týden odvolal prezident Václav Klaus na návrh premiéra Petra Nečase.

"Pokud nový ministr okamžitě nenastartuje, tak to oslabí naši pozici (při jednání o reformě v EU)," řekl Veleba. Vedení AK se chce podle něj s Bendlem co nejdříve sejít, aby se domluvili na další komunikaci a postupu. "Pokud by se výměna (ministra) nepovedla a pokud by se v Bruselu polevilo, tak by to mělo vážné dopady pro české zemědělství," varoval Veleba.

Jednání o budoucnosti společné zemědělské politiky EU v Bruselu v posledních měsících finišují. Měla by mimo jiné nastavit, jakým způsobem budou v budoucnu plynout dotace evropským zemědělcům. Nižší platby pro farmáře v nových členských zemích, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, by měly být podle dřívějších dohod dorovnány po roce 2013 na úroveň ve starých členských státech unie. Diplomatickou činnost MZe pod Fuksovým vedením přitom čeští zemědělci chválí. Veleba připomněl, že už příští týden ve středu eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos přednese oficiální návrh Evropské komise k reformě společné zemědělské politiky. "Není proto čas ani jeden den a nemůžeme deklarovat stodenní hájení.

Klíčové je, jak budeme komunikovat, a to v podstatě okamžitě," dodal Veleba.

O změně na postu ministra zemědělství dnes jednalo představenstvo AK. Komora bude po Bendlovi požadovat, aby spolupracoval s jejím vedení a prosadil českou pozici v rámci reformy společné zemědělské politiky EU. "Požadujeme po něm také potvrzení platnosti dohody o splnění našich minimálních požadavků v rozpočtu 2011 a 2012. To znamená, aby převzal závazky po svém předchůdci Ivanu Fuksovi. Požadujeme i podporu českých potravin a ochranu před dovozem nekvalitních potravin ze zahraničí," řekl Veleba.

Bodů, které chce AK směrem k MZe prosazovat, bude podle Veleby ale mnohem více. "Je tam prodej státní půdy českým zemědělcům či ochrana české produkce. Chceme si také uchovat pozici v poradním sboru ministra. Klíčová je podle našeho názoru první schůzka s ním. Musíme se sejít, musíme si to sdělit a domluvit na nějaké komunikaci," uvedl Veleba.

Veleba připomněl, že za posledního 6,5 roku je Bendl osmým ministrem zemědělství. "Svědčí to o mnohém a jsme z toho oprávněně nervózní. Myslíme si, že období výměny opravdu bylo nevhodně zvoleno a není to o jménu Ivan Fuksa nebo Petr Bendl," podotkl.

Prezident Fuksu z postu ministra zemědělství v úterý odvolal na návrh premiéra. Nečas uvedl, že s ministrem byl dlouhodobě nespokojen mimo jiné kvůli správě lesů či postoji k velkému tendru na likvidaci starých ekologických škod. Fuksa však za svým odvoláním vidí vnitrostranické neshody v ODS a snahu ovlivnit politickou atmosféru před regionálním sněmem ODS ve středních Čechách.


Zdroj: ČTK, 6. 10. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 05.05.2024 18:08