Souhrn událostí uplynulých dní – 7. – 9. 10. 2011

Místo českého máku jíme technický z dovozu

Kvalitní český mák vytlačuje z našeho trhu technický mák z Francie a Španělska, který by vůbec neměl přijít do potravinářství. Přesto se používá. Výrobci ho míchají s českým mákem. Mák se také většinou používá ve formě past a náplní. Proto se mele a do něj zpracovatelé při vysoké ceně máku přimíchávají strouhanku, cukr a další náhražky. Ve výsledku to zákazník vůbec nepozná. Tím se našeho máku potřebuje méně. Proto, i když se před několika lety mák rýsoval jako lukrativní plodina pro české zemědělce (počítalo se až se sto tisíci hektary v republice), jeho výměra nyní prudce klesá.

Vítězem obřího tendru Lesů ČR je společnost Less & Forest

Jednoznačným vítězem obřího tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 je podle neoficiálních výsledků společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Firma podala nejlepší cenovou nabídku u asi 75 procent ze 117 soutěžených územních jednotek. ČTK to dnes důvěryhodný zdroj z lesnického oboru a údaj na dotaz ČTK potvrdil sám Mičánek. LČR údaje nekomentovaly. Výsledky vyplývají ze středečního otevírání obálek s cenovými nabídkami.

United Bakeries se loni propadly do ztráty 148 mil. Kč

Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries loni výrazně prohloubila ztrátu na 148 milionů Kč. V roce 2009 přitom hospodařila s mírnou ztrátou necelých 700.000 Kč. Zhoršení výsledku způsobil ostrý konkurenční boj na českém pekárenském trhu, který srážel ceny chleba a pečiva dolů, uvedla společnost v loňské výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin. Vlastníci United Bakeries se na konci září dohodli s majitelem skupiny Agrofert Holding Andrejem Babišem na prodeji firmy.

Zemědělci bědují: Brambory se vykupují za dvě koruny

Neveselé časy prožívají pěstitelé konzumních brambor. Jejich výkupní cena totiž klesá pod hrozivé dvě koruny za kilogram. Zemědělci čekají s prodejem, ale zvlášť ti menší nemají dost skladů. „Snažíme se brambory uskladnit, kde se dá. Jenže je mokrý rok, a tak hrozí, že provizorně uskladněné brambory budou mít horší kvalitu. V provizorních podmínkách mohou hnít,“ říká předseda okresního zemědělského svazu a ředitel Výrobně obchodního družstva Kámen Josef Houček.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info