Agris.cz - agrární portál

Poplatky za odnětí lesních pozemků možná výrazně vzrostou

24. 1. 2012 | ČTK

Poplatky za odnímání lesních pozemků by mohly do budoucna vzrůst v průměru až na čtyřnásobek současné výše. Vyplývá to z novely lesního zákona, kterou ve středu projedná vláda. Nová právní úprava má mimo jiné také nově vymezit základní povinnosti odborných lesních hospodářů a zavést systém pro klasifikaci lesních pozemků a jejich zařazování do lesnického typologického systému.

    "V důsledku zvýšení poplatků za odnětí zemědělských pozemků hrozí reálné nebezpečí přesunutí zájmu investorů na využití lesních pozemků, kde výše poplatků za jejich odnětí zůstává od roku 1995 ve stejné výši," uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe), které dokument vládě předkládá, v návrhu umístěném ve vládní elektronické knihovně připravované legislativy.

    Loni stát po více než dvaceti letech zvýšil poplatky za hektar zemědělské půdy, kterou chtějí developeři zastavět. Výše poplatků je navíc nově odstupňována podle kvality pozemku. Několikanásobně dražší než dříve je od začátku roku 2011 zejména vynětí nejkvalitnějších půd, které především má novela chránit a zároveň motivovat investory, aby pro stavební či těžební účely upřednostňovali pozemky brownfields nebo méně kvalitní půdu.

    Současný lesní zákon podle MZe nestanoví téměř žádné povinnosti odborného lesního hospodáře jak ve vztahu k majiteli lesa, tak orgánům státní zprávy. Náklady na činnost lesních hospodářů v lesů drobných vlastníků přitom hradí stát.

    "Z tohoto důvodu je třeba, aby návrh zákona obsahoval výčet alespoň základních povinností odborného lesního hospodáře, jehož činnost hradí stát, aby bylo možné kontrolovat a postihovat (odejmutím licence) nekvalitní výkon činnosti těchto osob," stojí v materiálu.

    Novela má například umožnit zpětný převod lesů z kategorie zvláštního určení nebo ochranných, kde je ze zákona omezeno hospodaření, do kategorie lesů hospodářských v případě, kdy odpadnou důvody pro zařazení lesa do zvláštní kategorie.

    Návrh je předkládán v rozporu s ministerstvem životního prostředí a čtyřmi kraji, které požadují vypuštění s novelou souvisejícího návrhu na úpravu zákona o ochraně přírody a krajiny. Nepřijatelným způsobem prý omezuje kompetence orgánů ochrany přírody.

    MZe totiž navrhuje stanovení 60denní lhůty v níž se mohou orgány ochrany přírody vyjadřovat k činnostem při hospodaření v lese. Současné vydávání závazných stanovisek ochranářů často již ve stádiu schvalování lesních hospodářských plánů prý způsobuje vlastníkům lesů komplikace.


Zdroj: ČTK, 24. 1. 2012





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.05.2024 17:20