Agris.cz - agrární portál

EU prodloužila o dva roky program potravinové pomoci pro chudé

15. 2. 2012 | ČTK

Evropská unie bude další dva roky poskytovat potravinovou pomoc nejchudším obyvatelům unie. Kompromisní návrh, který následoval po dlouhých debatách v Radě EU, dnes schválil Evropský parlament. Poslanci EP tak posvětili program s ročním rozpočtovým stropem 500 milionů eur (12,56 mld.Kč), který v EU funguje od roku 1987 v rámci společné zemědělské politiky. Proti programu se přitom v průběhu jednání ostře stavělo několik zemí včetně Česka.  

Fungování programu na bezplatnou distribuci jídla zpochybnil v dubnu 2011 Evropský soudní dvůr, který rozhodl, že program již nesmí nakupovat zásoby potravin na otevřeném trhu a smí využívat jen potravinových zásob, aby to nenabourávalo trh. To by podle kritiků vedlo k prudkému omezení pomoci v době, kdy stoupá počet občanů na ní závislých. Kompromisní návrh proto počítá s dokupováním na otevřeném trhu, pokud zásoby nebudou dostatečné.    

Z programu je nyní zajišťována pomoc asi 18 milionům lidí zahrnujících staré osoby, rodiče samoživitele i lidi bez domova. Chudobou je pak podle EK v celé unii ohroženo dalších 40 milionů lidí. 

Prodloužení programu kritizovaly ČR, Německo, Británie, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko, které dohromady tvořily dostatečnou menšinu, jež mohla rozpočet 500 milionů eur zablokovat a snížit výdaje na 113,5 miliard. Česku zejména vadilo, že by věci spadající pod sociální oblast měly být financovány ze společné zemědělské politiky. Zároveň se ČR stavěla k programu kriticky z hlediska principu subsidiarity, neboť otázky spojené se sociální politikou by chtěla řešit na úrovni národního státu.    

Někteří europoslanci včetně české europoslankyně Olgy Sehnalové se však staví za řešení na evropské úrovni. „Mám silné pochybnosti o tom, že by současná česká vláda dokázala tuto (evropskou) fungující pomoc nějak uspokojivě nahradit. Proto jsem hlasovala pro další pokračování tohoto programu,“ uvedla pro ČTK česká sociálnědemokratická poslankyně po hlasování.    

Česká republika dále problematicky vnímala to, jakým způsobem jsou určováni lidé postižení chudobou. Zatímco v ČR se program vztahuje v podstatě jen na bezdomovce, v jiných státech je to výrazně odlišné. Zatímco například Francie a Itálie z něj čerpají kolem 70 až 100 milionů eur, tak v případě Česka se jedná spíše o desítky tisíc.    

K prodloužení programu se ale nakonec připojilo Německo a za dojednaný kompromis se postavil i Evropský parlament. Někteří poslanci nicméně znovu upozorňovali, že se jedná pouze o přechodné řešení a je nutné zajistit pokračování programu a také vyřešit budoucnost programu po roce 2013, zejména z hlediska sporného zařazení do zemědělské, resp. sociální politiky.    

Evropská komise v reakci na to uvedla, že v nové finanční perspektivě na roky 2014-2020 bude již program zařazen v sociální agendě.


Zdroj: ČTK, 15. 2. 2012





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.05.2024 09:33