Agris.cz - agrární portál

Nadbytečná potravinová turistika zemědělských produktů

19. 4. 2012 | Euro

Dle Českého statistického úřadu import potravin v loňském roce převýšil hodnotu exportu do Česka o 37 miliard korun. Zatímco některé potraviny importovat musíme, paradoxní situace nastává například u dovozu plodin. „Chybí mi vůle českých obchodních řetězců dát českým pěstitelům prostor v momentu, kdy dané potraviny máme,“ uvedl pro Euro.cz předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Na pultech největších obchodních řetězců je podle nedávného průzkumu provedeného Hnutím duha až 57 % plodin, které bychom mohli vypěstovat na českých polích, ale dovážíme je. Například mrkve do Polska ročně putuje 143 tisíc tun, ale stejné množství dovážíme od našich severních sousedů zpátky k nám, jablek se do tuzemska loni dostalo 70 tisíc tun a čeští zemědělci jich vyvezli 35 tisíc tun. Faktem dle Ludvíka je, že česká produkce klesla a je těžké obstát v konkurenci například právě z Polska. Obchodní řetězce by však přesto mohly alespoň v některých případech více upřednostňovat české pěstitele. „Mnohdy ze spolupráce sejde, protože tuzemský pěstitel je schopen dodávat své plodiny jen třeba šest měsíců v roce,“ dodal pro Euro.cz. Supermarkety v tuzemsku obecně dovoz potravin komentují s tím, že zboží se zde neprodukuje nebo není dostupné. „Dovážíme potraviny, které v České republice není možné produkovat, což je například exotické ovoce nebo čerstvé plodiny mimo sezonu, a potom takové, které od českých výrobců není k dispozici v takovém množství a kvalitě, které požadujeme pro naše prodejny,“ uvedla pro Euro.cz ředitelka komunikace společnosti Albert Judita Urbánková.


Zdroj: Euro, 19. 4. 2012





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2024 04:40