USA chtějí povolit novou spornou GM kukuřici
3. 5. 2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Ministerstvo zemědělství USA (USDA) chce povolit geneticky modifikovanou kukuřici společnosti Dow AgroScience, která je rezistentní vůči vysoce sporné a toxické účinné látce 2,4-D. Jak oznámila informační služba Gentechnik, nová kukuřice by měla být řešením pro superplevele, které se šíří v důsledku pěstování geneticky modifikovaných rostlin rezistentních vůči glyfosátu.
K zabránění registrace již USDA vyzvalo 145 svazů. Obávají se rozšířeného používání herbicidů na bázi 2,4-D. Tato účinná látka je pro člověka potenciálně karcinogenní. Švédsko, Norsko a Dánsko používání 2,4-D na základě aktuální studie již zakázaly.
Jak portál dále informoval, je zřejmé, že pěstování geneticky modifikovaných rostlin povede k drastickému nárůstu aplikace herbicidů a k vytvoření nových superplevelů.
Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 3. 5. 2012
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.12.2025 20:05
