Agris.cz - agrární portál

Slunečnice k výrobě bioplynu místo kukuřice

11. 12. 2012 | ÚZEI, Agronavigator.cz

Veřejnost požaduje větší rozmanitost v pěstování energetických rostlin. Existují různé alternativní a doplňující rostliny ke kukuřici, které přispívají k tvorbě humusu a obohacují osevní postupy.

Žlutě kvetoucí rostlina je aktuálně nabízena jako alternativa popřípadě doplněk k pěstování kukuřice na výrobu bioplynu. Z důvodu veřejné diskuse o střídání většího počtu plodin v osevních postupech pro výrobu bioplynu, převládajícím pěstování kukuřice a požadavku na větší rozmanitost v pěstování energetických rostlin jsou hledány alternativy. Často se slunečnice pěstuje ve smíšené kultuře s kukuřicí a společně se sklízí. Jako optimální se ukázal postup, při kterém se vedle sebe na každé čtyři řádky slunečnice pěstují čtyři řádky kukuřice, jak uvádí agentura FNR (Fachagentur Nachwachsender Rohstoffe).

Kvůli ztížené regulaci plevelů se však směsné pěstování nedoporučuje na velmi lehkých a humózních půdách. Pro výrobu bioplynu se po květu sklízejí a silážují celé rostliny slunečnice.

Planě rostoucí rostliny a směsky

Vedle slunečnice umožňují trvale udržitelné pěstování biomasy s uspokojivými výnosy také směsky některých planě rostoucích rostlin, leguminóz a obilovin. Společnost DSV (Deutsche Saatveredlung) nabízí například směsku leguminóza-oves-GPS Plus, která se seje na jaře a sklízí se v červenci jako GPS. Pestře kvetoucí směska ovsa, vikve, hrachu, jílku mnohokvětého a slunečnice je velmi rozmanitá a výnosově stabilní.

Kromě toho nabízí DSV speciální slunečnici pro výrobu bioplynu s pozdním dozráváním a vysokou produkcí biomasy. Může být seta jako hlavní plodina nebo v pruzích okolo kukuřice a při sklizni kukuřice použita do kukuřičné siláže. Kromě toho je pozitivně hodnocena i z estetického hlediska.

http://www.agrarheute.com/mais-sonnenblumen-biogas


Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 11. 12. 2012





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 04.05.2024 05:20