Agris.cz - agrární portál

Regionální výrobci potravin otevřeli v Pardubicích svou prodejnu

16. 2. 2013 | ČTK

Malí a střední výrobci potravin z východních Čech dnes otevřeli v Pardubicích na Masarykově náměstí prodejnu se svými produkty. Chtějí jim tímto způsobem vytvořit cestu ke spotřebitelům, neboť ve velkých marketech se jejich zboží neprosadí a ostatní maloobchodní síť se spíše zmenšuje. Nyní do Pardubic své výrobky dodává kolem 20 středních a několik malých producentů, řekl ČTK David Novák ze statku Uhersko na Pardubicku, který je jedním z dodavatelů obchodu.  

"Jsou to prioritně ti výrobci, kteří mají svou zemědělskou výrobu, takže je vidět cesta suroviny. Proto říkáme, že je to adresná kvalita z pole až na stůl," uvedl Novák.  

Dodavateli jsou kromě jeho firmy také například výrobce masa a uzenin Toro Vysoké Mýto na Orlickoústecku, mlékárna Bohemilk z Opočna a zemědělská a potravinářská společnost Zepo Bohuslavice nad Metují na Rychnovsku. Kromě nich lze v prodejně najít výrobky včelařů, pekařů, pěstitelů zeleniny a ovoce nebo výrobců medoviny. 

Pro společný postup výrobci založili obecně prospěšnou společnost. Už dříve začala provozovat internetový obchod s jejich produkty s rozvážkou do domů. "Aby si lidé mohli výrobky před objednáním ochutnat, zřídili jsme i kamennou prodejnu," řekl Novák. Třetím způsobem distribuce jsou farmářské a sezonní trhy.  

Podobnou farmářskou prodejnu otevřela v březnu 2011 v Pardubicích také síť s českými potravinami Český grunt, později přejmenovaná na Náš grunt. Teď tento odběratel výrobků malých a středních tuzemských výrobců a farmářů provozuje v Česku 21 vlastních nebo franšízových obchodů.


Zdroj: ČTK, 16. 2. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.12.2025 09:50