Agris.cz - agrární portál

EFSA: Vědecké stanovisko k hodnocení rizik endokrinních disruptorů

22. 3. 2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz

Vědecké stanovisko k hodnocení rizik endokrinních disruptorů: Vědecká kritéria pro identifikaci endokrinních disruptorů a vhodnost existujících testovacích metod pro vyhodnocení účinků těchto látek na lidské zdraví a životní prostředí.

Na základě požadavku Evropské komise Vědecký výbor Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (SC EFSA) nově posuzoval existující informace související s testováním a hodnocením endokrinně aktivních látek a endokrinních disruptorů. Tato práce byla provedena pracovní skupinou expertů na endokrinologii, hodnocení rizik a toxikologii, společně s pozorovateli z dalších úřadů EU, jmenovitě EMA (Evropské agentury pro léčivé přípravky), ECHA (Evropské agentury pro chemické látky) a EEA (Evropské agentury pro životní prostředí). Experti SC EFSA posuzovali možnosti rozlišení mezi endokrinními disruptory a dalšími skupinami látek s odlišnými typy působení a došli k závěru, že endokrinní disruptory jsou definovány třemi kritériemi:

a) nepříznivý vliv na celý organismus nebo (sub) populaci;

b) endokrinní aktivita;

c) přesvědčivý příčinný vztah mezi těmito dvěma vlivy

Protože nebyla obecně definována vědecká kritéria pro „nepříznivý vliv“, nemohla být identifikována ani specifická kritéria pro endokrinně disrupční vliv. Z tohoto důvodu je nutné vyžadovat posouzení experty při hodnocení každé endokrinně aktivní látky, na základě (eko)toxikologické závažnosti změn (v molekulární, individuální a/nebo (sub)populační úrovni)  následujících po expozici endokrinně aktivní látkou.

Vědecký výbor došel k závěru, že je (nebo brzo bude) dostupná obstojně kompletní sada standardizovaných chemických analýz pro testování účinků endokrinně aktivních látek pro estrogenní, androgenní, thyroidní a steroidogenní modality u savců a ryb, s méně testy pro ptáky a obojživelníky. Byly posouzeny nedostatky u současných testů, pro další endokrinní modality a živočišné druhy.

Součástí charakteristiky rizik endokrinních disruptorů je jejich rozhodující (kritický) účinek, vážnost působení, (ne)vratnost účinku a aspekt potence.

Informovat o riziku a stupni znepokojení pro účely řízení rizik (činění rozhodnutí) a hodnocení rizik (je brána v úvahu příčina rizik a data o expozici/předpovědi) je nejlepším využitím dostupných informací. Stupeň znepokojení není určen výhradně hodnocením rizik, ale také nastavením cílů ochrany při řízení rizik. Zdroj:  EFSA


Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz, 22. 3. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.12.2025 17:01