Agris.cz - agrární portál

Sněmovna podpořila snížení poplatků za zábor půdy pro firmy

27. 3. 2013 | ČTK

Poplatky za zábor zemědělské půdy pro rozšíření průmyslových zón se možná sníží na úroveň platnou před třemi lety. Počítá s tím novela senátorů ODS a ČSSD, kterou v úterý Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Rozhodla tak přes výhrady ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Novelu před dalším schvalováním projednají sněmovní výbory.    

Snížení poplatků, které žádal mimo jiné Svaz měst a obcí, je podle tvůrců novely o ochraně zemědělského půdního fondu v souladu s chystanou obsáhlejší úpravou Chalupova ministerstva. Ministr na ni poukázal s tím, že prošla připomínkovým řízením nejen na ministerstvech, ale i například s obcemi a městy. Senátní návrh ale podle Chalupy v sobě skrývá mnohá rizika.    

Místopředseda výboru pro životní prostředí Bořivoj Šarapatka (TOP 09) neúspěšně navrhl zamítnout novelu již v prvním čtení. Podpořil ho poslanec KSČM Josef Šenfeld, podle něhož novela "neřeší trvalý úbytek nejkvalitnějších půd". Jan Čechlovský (ODS) naopak novelu podpořil. Jako příklad uvedl případ ze svého kraje, kdy poplatek za odvod půdy určené pro výstavbu cyklostezky stál s nadsázkou téměř tolik, co cyklostezka sama.    

Poplatek by se měl podle předlohy snížit na úroveň před přijetím zákona, kterým byl zvýšen podle typu půd na dvou až devítinásobek. Zvýšení bylo reakcí na překotnou výstavbu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě. Fotovoltaický boom byl ale mezitím omezen jinými nástroji, uvedli autoři novely v čele s Veronikou Vrecionovou (ODS). Senátorka uvedla, že díky příliš vysokým poplatkům stát na nich podle údajů z loňského léta dostal jen asi 35 milionů korun místo očekávaných 1,7 miliardy korun.    

Senátoři proto navrhli, aby se v případě rozšiřování průmyslových zón poplatky nenásobily koeficienty za ochranu vodních zdrojů. Podmínkou ale bude, že pozemky budou tvořit souvislou plochu a jejich vynětí bude v souladu platným územním nebo regulačním plánem. Senátoři návrh předložili také kvůli zpoždění s přípravou rozsáhlejší ministerské změny zákona o ochraně zemědělského půdního fondu.    

Novela by měla také zrušit poplatky za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu kvůli stavbě silnic, plynovodů a elektrického vedení. Senátoři změnu zdůvodňují tím, že poplatky představují mnohdy zatížení veřejných rozpočtů a jsou často jen neúčelným "přehazováním" finančních prostředků mezi veřejnými finančními zdroji.


Zdroj: ČTK, 27. 3. 2013

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.10.2021 09:41