Agris.cz - agrární portál

Výsadba sazenic v lesích se kvůli dlouhé zimě opozdila o měsíc

13. 5. 2013 | Denik.cz

Lesníci dohánějí skluz v zalesňování, který způsobila dlouhá zima. Práce se opozdily zhruba o měsíc. Běžně se začíná v polovině března, letos to bylo v polovině dubna, řekl zástupce ředitele českobudějovické správy Lesů ČR Radek Pomije. V zemi je proti minulým rokům asi polovina stromků.

Lesy ČR na jihu Čech letos plánují zalesnit 913 hektarů. Na plochu vysadí 4,6 milionu sazenic, z toho 95 procent na jaře.

„Letošní dlouhá zima zpozdila začátek jarního zalesnění asi o měsíc, čímž se dostali do značných problémů zejména dodavatelé sadebního materiálu, protože museli ve velmi krátké době vyzvednout sazenice ze země a připravit k expedici do lesů, než začnou rašit," uvedl Pomije.

Pokud se tento materiál stihne vyzvednout, je možné zpomalit jeho rašení uložením v chladných podmínkách buď v klimatizovaných skladech, nebo přímo v úložištích zbudovaných v lesích a připravených v zimním období naházením sněhu, v takzvaných sněžných jámách, vysvětlil.

Důsledek dlouhé zimy se podle něj projevuje i v časovém plnění, kdy v jiných letech se jarní zalesnění zahajuje v druhé polovině března a na konci dubna je zpravidla vysazeno asi 90 procent jarní výsadby. V letošním roce začala výsadba zhruba v polovině dubna a do konce dubna byla zalesněna jen polovina ploch.

Státní lesy letos na jihu Čech plánují zalesnit 913 hektarů. Na plochu vysadí celkem 4,6 milionu sazenic, což je zhruba stejně jako loni. Z celkového množství bude 36 procent listnáčů a pět procent jedle.

Nejvíce z listnatých dřevin je zastoupen buk (22 procent celkové ploch zalesnění), dub (9 procent), olše (3 procenta), javor klen (2 procenta), lípa (1 procento) a dále javor mléč, jasan, jilm. Jehličnaté dřeviny jsou nejvíce zastoupeny smrkem (46 procent) a borovicí (11 procent).


Zdroj: Denik.cz, 13. 5. 2013

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2024 21:58