Agris.cz - agrární portál

Izrael pobouřil polský zákaz přípravy košer masa na jatkách

16. 7. 2013 | ČTK

Izraelce pobouřilo rozhodnutí Poláků nepovolit na jatkách přípravu masa podle židovských tradic. Jak dnes uvedlo ve svém prohlášení izraelské ministerstvo zahraničí, tento krok významně poškozuje snahy o znovuobnovení židovského života v zemi, kde byla téměř celá židovská komunita vyvražděna nacisty. Polský premiér označil reakci Izraelců za nepřiměřenou.     

Zákon, který by rituální zabíjení zvířat povoloval, odmítli polští poslanci minulý týden v pátek. Výsledek hlasování je podle izraelské diplomacie "absolutně nepřijatelný". "Polské dějiny jsou propleteny s dějinami židovského lidu. Vyzýváme parlament, aby své rozhodnutí přehodnotil a očekáváme, že místní úřady naleznou způsob, jak zabránit této tvrdé ráně náboženským tradicím židovského národa," dodalo ministerstvo ve svém prohlášení.    

Až do ledna letošního roku byla polská jatka oblíbeným místem, kde se provádělo rituální zabíjení zvířat tak, jak to vyžadují židovské a muslimské tradice, tedy nechat zvíře vykrvácet za plného vědomí. Košer a halál maso se poté vyváželo do Evropy i do zemí jako Egypt, Írán či Izrael. Koncem loňského roku ale polský ústavní soud tyto praktiky zarazil a země začala přicházet o miliony eur.     

I vzhledem k vylepšení vztahů s Izraelem se vláda premiéra Donalda Tuska rozhodla, že předloží nový návrh zákona, který by produkci halál a košer masa znovu umožňoval. Zároveň by v legislativě nově byla i mnohem větší ochrana zvířat. Kabinet si byl jistý, že v tomto znění zákon v parlamentu projde, nicméně nestalo se.     

Reakce židovského státu je ale podle premiéra Tuska přehnaná. "Zejména historický kontext, který zmiňují, je, jemně řečeno, úplně mimo a s nynější situací nijak nesouvisí," prohlásil polský předseda vlády.     

Zástupci masného průmyslu zaznamenávají podle svých slov kvůli zákazu velké ztráty. Toto průmyslové odvětví vydělávalo každý rok okolo 500 milionů eur (13 miliard korun) a teď už více než půl roku stojí. Každý rok se ze země vyváželo 100.000 tun košer nebo halál hovězího a 100.000 tun drůbežího masa. Nástupci Polska se prý postupně začínají stávat Maďarsko, Lotyšsko, Česká republika i Bosna.


Zdroj: ČTK, 16. 7. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.05.2024 06:39