Agris.cz - agrární portál

Třeboňští kapři v teple přibývají, pstruzi vedrem trpí

2. 8. 2013 | ČTK

Jihočeští rybáři kvůli dlouhotrvajícím vedrům zatím nezaznamenali žádný větší úhyn ryb. Předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda si naopak teplé počasí pochvaluje - kapři po chladném květnu a červnu dohánějí přírůstky na váze. Navíc vody je po červnových záplavách na jihu Čech podle něj v rybnících dostatek. Chov lososovitých ryb se vlivem okysličování vody prodraží. Kvůli vedrům museli rybáři přerušit krmení ryb. Počasí není ideální ani pro sportovní rybáře.    

"Teplo vítáme. Říká se, že když se lidi koupou, ryby rostou. Je ale předčasné hovořit o ekonomice chovu a cenách vánočních kaprů. Měli jsme nepříznivý červen, byl studený a byly velké průplachy rybníků. Přirozená potrava, na které máme postavenou výrobu, to znamená plankton a bentos byly opakovaně vypláchnuty, dopad to mělo na přírůstky. Květen byl to samé. Červenec to silně dohání," řekl ČTK šéf třeboňského rybářského holdingu Hůda.    

Připustil, že počasí není ideální, vedra by neměla trvat souvisle dlouho, mělo by se občas ochladit a zapršet. U mělkých rybníků, hodně zabahněných, organicky znečištěných, se může projevit deficit kyslíku. Takové nádrže rybáři hlídají a okysličují. Jedná se ale o malé procento z celkem 500 rybníků. Technika pomáhá především v chovných rybnících, kde je plůdek a násady.    

Kde je voda hlubší, kolem tří čtyř metrů, má se ryba kam schovat. "Ne vždy je to ale pravda, dochází ke stratifikaci kyslíku, v každé vrstvě rybníka je hodnota kyslíku jiná. Poznají to sportovní rybáři, že jim ryby přestanou brát. V některé vrstvě ten kyslík není," vysvětlil Hůda.    

Horší dopad mají vedra na lososovité ryby, pstruh duhový nebo třeba siven potřebují chladnou, proudící vodu. "Netrápí nás nedostatek vody, ale její teplota. Je hodně vysoká, nemůžeme krmit kvůli velkému úbytku kyslíku, což jsou pro nás velké ekonomické ztráty. V některých vodních nádržích, které se hodně ohřívají, dochází k menšímu úhynu ryb," řekl ČTK Jan Toncar z Pstruhařství Kaplice. Na nádržích má pstruhařství ČRS deset "prokyslovačů", za hodinu spotřebují deset kilowatt energie, což prodraží produkci.    

Také sportovní rybáři z veder velkou radost nemají. "Je to spíše na opalování, než na ryby," řekl ČTK Tomáš Kepr z Jihočeského územního svazu ČRS. "Když jsou velká horka, je deficit kyslíku, zvláště v řekách jako je Nežárka, nebo Lužnice." Menší úhyny ryb rybáři zaznamenali na Dračici a Stropnici. Povodí Vltavy podle něj řekám upouštěním vodních nádrží nepomůže, protože prvořadý je dostatek vody pro elektrárny. Ohrožené jsou především pstruhové revíry, a to v nížinných tocích s malým spádem a nezastíněných korunami stromů.  

Jaroslava Mikešová 


Zdroj: ČTK, 2. 8. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.05.2024 22:05