Agris.cz - agrární portál

5 nejhorších věcí, kterými Češi ničí kávu

11. 10. 2013 | Lidové noviny

Podle statistik vypije každý Čech jeden šálek kávy denně. Nutno dodat, že české způsoby přípravy jsou dost specifické a výsledky by znalci jako kávu často neidentifikovali. Jaké jsou největší prohřešky, kterých se dopouštíme? Podle baristky Štěpánky Havrlíkové je to určitě používání staré kávy a "vaření turka".

Stará káva

Mletá káva dnes v akci, lákají prodejci na nákup velkých balíků. Pokud ale doma neprovozujete kavárnu či nevypijete deset šálků espressa za den, nechte si výhodnou akci raději uniknout. Budete-li mít kávu doma otevřenou několik měsíců a postupně z ní upíjet, připravíte se o veškerý chuťový požitek z nápoje. "Čím déle je balení otevřené, tím se chuť zhoršuje a aroma vyprchává," vysvětluje Štěpánka Havrlíková.

Zalévaná káva

Turek je prostě českou stálicí a noční můrou znalců kávy. Zkuste ho zmínit před nějakým baristou, i sebelépe připravené espresso mu okamžitě zhořkne v ústech. "Turka stále pije velké množství Čechů," říká rezignovaně baristka. A vysvětluje, že největším problémem je dlouhý kontakt kávy a horké vody. Po pár minutách se do nápoje začnou uvolňovat rezidua z pražení a přebytečný kofein. "Pokud lidem nápoj takto připravený chutná, ideální by bylo, ale nejdéle po dvou minutách nápoj od lógru oddělili a tím by louhování zastavili," radí Havrlíková.

Proč není turek zdravý?

V prvních minutách louhování se do nápoje uvolňují jen chuťové a aromatické složky. Později se ale uvolňují rezidua z pražení a další kofein. Nápoj poté není zdravý. Pro zdravého člověka sice riziko nepředstavuje, ale pro citlivé jedince už vhodný není.

Jaká je vhodná alternativa turka?

Frech press je jednoduché zařízení, které není drahé. Je ideální pro vyznavače zalévané kávy, protože princip přípravy je úplně stejný. Hrubě mletá káva se nasype do skleněného válce, zalije se horkou vodou a necháte maximálně tři minuty louhovat. Následně píst stlačíte na dno a hned servírujete do šálků.

Moc horká voda

Ideální teplota vody pro zalévání kávy je 92° C. Vařicí voda kávě uškodí, protože se kvůli ní začnou do nápoje uvolňovat rezidua z pražení. Kávu to přepálí a má pak trpkou chuť. Při přípravě v kávovaru tento problém nehrozí, protože termostat dávkuje vodu ohřátou na přesnou teplotu. "Pokud si kávu připravujeme klasicky, existuje jednoduchý návod: uvaříte vodu a počkáte minutu, poté teprve kávu zalijete," radí baristka.

Špatně namletá káva

Jemně mletá, hrubě mletá... Lidé většinou při nákupu nerozlišují. Přitom je způsob namletí při přípravě zásadní. Jednoduché pravidlo říká: do kávovaru patří jemně mletá. A Štěpánka Havrlíková vysvětluje proč: "Pokud si připravujeme překapávanou kávu, působí na ni jen atmosferický tlak a káva musí být hrubě mletá. V kávovaru může být namletá jemně, protože při přípravě protéká voda kávou pod tlakem a je v kontaktu s vodou jen několik desítek vteřin."

Skořice na cappuccino

Když si v českých kavárnách objednáte cappuccino, dost často vám ho automaticky servírují se skořicí. Tu sice berou jako přátelský bonus, správně ale na mléčné pěně nemá, co dělat. "Pokud je servírováno automaticky se skořicí či kakaem, je to chyba. Podle mezinárodních standardů je cappuccino pouze espresso a zbytek tvoří mléko a mléčná pěna. Skořici navíc, pokud ji má někdo rád, si určitě může přidat. Ale barista by tak kávu automaticky nikdy servírovat neměl," říká k tomu baristka.

Špatná terminologie

"Dobrý den, dám si velké kafe." "Takže dvojité espresso?""Ano. Asi..."Fiktivní rozhovor v kavárně, který ale demonstruje, jak vypadá časté nedorozumění mezi baristou a zákazníkem. "Dvojité espresso většinou zákazník nepotřebuje a nechce, ale lidé mají zmatky v terminologii. Často chtějí jen větší kávu, třeba lungo – espresso doplněné horkou vodou. Barista by se měl zeptat, jaké je vaše přání a co přesně si představujete," říká Havrlíková.

Podle ní ale terminologii často neznají ani baristé a přestože si zákazník objedná espresso, přinesou velký šálek. Příště už se zákazník bojí a objednává raději "piccollo".

Štěpánka Havrlíková

Zakladatelka a organizátorka Mistrovství baristů ČR. V roce 2008 se umístila na 7. místě na mistrovství světa v přípravě kávy z džezvy, v roce 2005 na 4. místě na mistrovství Evropy baristů. Provozuje Školu kávy a pořádá kurzy přípravy kávy.


Zdroj: Lidové noviny, 11. 10. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 07:00