Agris.cz - agrární portál

DPA: Levná káva dostává zemědělce do existenční krize

21. 11. 2013 | ČTK

Nelson Ramírez je mrzutý. Pěstitel kávy z vesnice Santa Bárbara v kostarické provincii Heredia dře každý den na své plantáži. Tvrdá práce se mu však nevyplácí. "Nemusím být génius, abych si spočítal, že nemohu pokrýt své výrobní náklady," postěžoval si Ramírez agentuře DPA.  

Podle Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) je cena nepražené kávy v současnosti nejnižší za více než čtyři roky. Cena koše káv sestavovaná ICO z průměrných cen různých sort kávy v polovině listopadu činila 98 amerických centů za libru (asi 40 Kč za kg). Před dvěma lety přitom dosahovala více než 200 centů. Pokles cen sice těší všechny spotřebitele, pěstitele to však dostává do vážných potíží. Mnozí se obávají o svou existenci.  

Podle odborníků tlačí v současnosti cenu dolů hlavně nadměrná kapacita. Všechny vývozní země vyprodukovaly v loňské pěstitelské sezoně, tedy za rok do konce září 2013, podle statistik ICO přes 145 milionů žoků kávy. Jeden žok je asi 60 kilogramů. To je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o téměř deset procent.   

"Myslím, že nabídka předstihla globální poptávku," řekl DPA bývalý předseda vietnamského svazu kávy a kakaa Vicofa Doan Trieu Nhan. "Země jako Brazílie a Indonésie měly v uplynulých letech velmi dobrou úrodu, spotřeba ale ochabla."  

Zatímco zemědělci dostávají za kávu stále méně, zvyšují se náklady. Ve Střední Americe již začínají producenti na kávě prodělávat. "Do produkce metráku kávy musí zemědělec v průměru investovat 150 dolarů. Na světových trzích ho ale v současnosti může prodat jen za 113 dolarů," upozornil prezident guatemalského svazu pěstitelů kávy Anacafé Nils Leporowski v nedávném rozhovoru pro časopis Prensa Libre. 

Také v Brazílii se mluví o kávové krizi. Země je největším producentem kávy na světě s podílem na trhu 25 procent. "Nízké ceny způsobují, že pěstitelé kávy strádají," varoval prezident místního svazu pěstitelů CNC Silas Brasileiro.  

Mnoho pěstitelů kvůli současné obtížné situaci požaduje státní zásahy, protože mnoho z nich bude mít kvůli nízkým příjmům potíže se splácením svých půjček. V Kolumbii vyšli letos v březnu a srpnu pěstitelé do ulic a požadovali státní podporu, která by vyrovnala pokles cen, ztráty způsobené oslabením domácí měny a růst cen hnojiv a pesticidů. 

Střední Amerika navíc bojuje s poklesem produkce kvůli rzi, která napadá listy kávovníků. Nemoc se objevila v roce 1976 a podle ICO do současnosti napadla více než polovinu všech rostlin. Regionální svaz pěstitelů Promecafe odhaduje ztrátu na téměř 500 milionů USD (10,1 miliardy Kč).  

"To není jen ekonomický problém, ale také sociální," dodal Leporowski. "Mnohé vesnice v regionu živí výhradně pěstování kávy."  

Konsolidace cen je zatím v nedohlednu. "Nikdo neví, jak dlouho bude pokles cen ještě trvat," řekl listu La Tarde předseda federace kolumbijských vývozců kávy Asoexport Carlos Ignacio Rojas. "Existují však prognózy, podle kterých by se měla již brzy dostat nabídka a poptávka do rovnováhy. To by mělo snížit tlak na ceny."  

Káva je jednou z nejdůležitějších komodit na světě. Ročně se vyveze kolem 6,5 milionu tun kávových zrn. Obchod s kávou na světovém trhu ročně dosahuje hodnoty asi 70 miliard USD (1,4 bilionu Kč). Podle ICO živí pěstování kávy po celém světě 100 milionů lidí.


Zdroj: ČTK, 21. 11. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 21:43