Agris.cz - agrární portál

Vláda projedná sporný návrh o zelené naftě pro zemědělce

27. 11. 2013 | ČTK

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce pro příští a následující roky zachovat daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce, které má ke konci letošního roku skončit. Návrhem, podle kterého by na vratce spotřební daně měli farmáři získat zpět podobně jako letos 1,4 miliardy Kč ročně, se má ve středu zabývat vláda. Materiál je kabinetu předkládán s rozporem, protože zásadní připomínky proti němu uplatnila tři ministerstva.  

Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení takzvané zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro letošní rok pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent.  

Podle MZe je úplné zrušení zelené nafty pro zemědělskou výrobu neúnosné. Požaduje proto zachování vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí. "Hlavním argumentem pro další uplatnění uvedené podpory v České republice je srovnání konkurenčních podmínek českých zemědělců se zemědělci v členských státech EU uplatňujících toto daňové zvýhodnění," argumentuje MZe v předkládací zprávě. Většina členských států EU prý zvýhodnění stále uplatňuje.  

V meziresortním připomínkovém řízení však vznesla zásadní připomínky k návrhu ministerstva financí, dopravy a průmyslu a obchodu. "Nevypořádány zůstaly připomínky týkající se dopadů na státní rozpočet a materiál je k projednání vlády předáván s rozporem," uvedlo Mze.  

Ministerstvo kabinetu ve středu předloží také požadavek na navýšení svého letošního rozpočtu o 100 milionů na dotace zemědělcům hospodařícím v přírodně znevýhodněných, především horských, oblastech. Celkové výdaje úřadu na Společnou zemědělskou politiku by tak vzrostly na 31,59 miliardy korun.


Zdroj: ČTK, 27. 11. 2013

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.11.2021 22:42