Agris.cz - agrární portál

Pesticidy nevadí jen včelám

17. 2. 2014 | bio-info.cz

Skupina pesticidů - tzv. neonikotinoidy - ohrožuje nejen včely, ale je spojována také s úbytkem dalších živočichů.   

Vyplývá to z vědecké zprávy, zveřejněné v časopise Journal of Environmental Immunology and Toxicology. Vědci z Velké Británie, Nizozemí a Austrálie zjistili, že neonikotinoidy způsobují nejen vymírání včel, ale mohou mít také negativní vliv na zdraví ryb, ptáků, netopýrů a obojživelníků. Vědci u těchto zvířat pozorovali nárůst infekčních chorob, korespondující se současným použitím této skupiny pesticidů. 

Celosvětový pokles včelstev je alarmující problém. 84 procent rostlinných druhů pěstovaných v Evropě, které představují 76 procent produkce potravin, závisí na opylování včelami. Přínos opylovačů pro evropské zemědělství dosahuje podle Evropské komise každý rok 22 miliard EUR. 

K poškozování zdraví včel přispívá sice mnoho faktorů, ale dlouhodobě jsou podezřelými číslo jedna některé pesticidy. Evropský úřad pro bezpečnost potravin nyní potvrdil, že akutní ohrožení včel představuje jedna konkrétní skupina pesticidů - tzv. neonikotinoidy.

Zdroj: The Organic Report, Evropské zprávy.cz


Zdroj: bio-info.cz, 17. 2. 2014

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.04.2021 02:08