Agris.cz - agrární portál

Potravinové skandály v Číně odtud možná "vyženou" milionáře

25. 7. 2014 | tyden.cz

Zkažené maso, rýže s jedovatými prvky a znečištěná minerální voda - skandály s potravinami neberou v Číně konce. Mnoho bohatých Číňanů chce prý kvůli tomu již opustit zemi. Je tímto závadným jídlem ohrožena také Evropa a další části světa? Tuto otázku klade agentura DPA poté, co v nové kauze čelí čínská potravinářská společnost Shanghai Husi Food obvinění, že dodávala maso s prošlou lhůtou trvanlivosti tamějším řetězcům rychlého občerstvení, včetně firem McDonald's a KFC.

Velké kusy masa hyzdí hnilobné zelené skvrny. Přesto je zaměstnanci použijí jako mleté maso do dalších výrobků. Videozáběry, které pořídil tým reportérů z Šanghaje, znovu otřásly důvěrou čínských spotřebitelů v bezpečnost jejich potravin. Čínská vláda již roky slibuje v tomto směru zlepšení, na veřejnost se přitom dostávají nové a nové skandály.

"To maso je přece prošlé už půl měsíce," zjišťuje žurnalista, který se do firmy nechal naoko najmout jako zaměstnanec a se svými kolegy tajně natáčí zdejší běžné praktiky. Skutečný zaměstnanec oblečený v bílém ochranném plášti mu odpoví jen pokrčením ramen: "To přece nevadí.

"Na mnoha záběrech je také vidět, jak zaměstnanci berou kusy masa, které spadly na zem, a znovu je ládují do strojů k rozemletí.

"Všechny velké případy odhalili lidé zevnitř podniků a ne státní kontroly. Už tu nepanuje žádná důvěra," řekl expert na bezpečnost potravin Lin Žung-čchüan z Šanghaje s tím, že by to mělo znamenat konec současných potravinářských kontrolních úřadů v Číně. Kontroly se podle něj odehrávají vzácně a když už k nim dojde, tak jsou nedbalé.

Čínská vláda si nezávadnost potravin vytyčila jako jednu ze svých hlavních priorit. "Zlepšíme systém kontroly potravin," oznámil na dubnovém zasedání čínský premiér Li Kche-čchiang. K žádným velkým reformám však zatím nedošlo.

Téma se zatím plíživě stává zásadním politickým problémem. Neboť i čínští milionáři už mají dost nejistoty ohledně zdejších potravin. Více než polovina (56 procent) loni oslovených Číňanů s majetkem minimálně deset milionů jüanů (téměř 33 milionů korun) v průzkumu uvedla, že již brzy ze země odejdou, nebo že to plánují.

Důvody pro vycestování uvádějí skoro pořád stejné: závadné potraviny, znečištěná voda a vzduch.

Čínské zemědělství se ocitlo pod dvojím silným tlakem. Na jedné straně mají zemědělci zajistit kvalitní potravu pro téměř 1,4 miliardu lidí v zemi. Na druhé straně je však tamější zemědělská půda silně zatížena těžbou a dalšími průmyslovými odvětvími.

Nedávné oficiální výsledky analýz na kvalitu půdy jsou alarmující: asi pětina veškeré čínské zemědělské půdy je zamořena škodlivinami. "Koktejl jedů", které v půdě byly zjištěny, je namíchán zejména z kadmia, niklu a arsenu. Krátce před zveřejněním těchto výsledků byla na jihu Číny zjištěna přítomnost těžkých kovů v rýži a v obchodech byla odhalena znečištěná minerální voda.

Čínské kontaminované potraviny se dostávají i do Evropy. V loňském roce vedly tyto exportované potraviny statistiku Evropského systému včasné výměny informací pro potraviny a krmiva RASFF. Na problematické hodnoty některých z těchto potravin bylo upozorněno 435 krát - mezi jinými šlo o "podezřelou" brokolice, citrusy nebo čaj, jak vyplývá z výroční zprávy RASFF.

"Kvalita potravin, které se vyvážejí na zahraniční trhy, je mnohem lepší než u výrobků, které se prodávají v tuzemsku ," uvedl Lin Žung-čchüan. Pro export totiž neplatí běžné čínské standardy, nýbrž přísná mezinárodní pravidla. "Jen deset procent potravin v Číně odpovídá mezinárodním standardům," uzavřel tento expert.

utor: ČTK


Zdroj: tyden.cz, 25. 7. 2014





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.05.2024 17:23