Agris.cz - agrární portál

Některé sítě farmářských obchodů plánují vlastní výrobu potravin

21. 8. 2014 | Denik.cz

Některé řetězce farmářských prodejen v Česku začali s výrobou vlastních potravin, nebo její zahájení plánují. Vlastní produkcí si chtějí zajistit zboží, které se jim nedostává či pouze rozšířit a zpestřit nabídku, vyplývá z vyjádření řetězců. Prodejen zaměřených na výrobky a výpěstky malých lokálních producentů přibývá v důsledku expanze nynějších farmářských řetězců i díky vzniku nových.

Vlastní výrobu potravin plánuje například koncept Sklizeno. Při rozšiřování sítě bojuje především s nedostatkem českých biopotravin, zejména zeleniny a drůbežího masa. Podle zakladatele sítě Davida Kukly téměř neexistují dodavatelé, kteří by byli schopni zásobit prodejny v regionu sami a po celou sezónu v dostatečné kvalitě.

„Některé ovoce a zeleninu proto můžeme mít třeba jen několik dnů v roce, jinou musíme řešit vícero různými dodavateli, takže si u nás koupíte každý týden třeba jiný česnek," podotkl. V době největšího zájmu se firmě stává, že dodavatelé nepřivezou žádné zboží, protože produkci stihli prodat na trzích.

Nedostatek vajec a drůbežího masa

Podle Kukly chybí na trhu i vejce a drůbeží maso z volných chovů nebo ekologického zemědělství. Zákazníci tak musí obcházet několik prodejen, než seženou to, co potřebují. „I proto zahajujeme vlastní živočišnou a rostlinnou výrobu a zákazník se tak bude moci spolehnout, že budou naše potraviny dostupné stále a ve stabilní, námi garantované kvalitě," řekl. Sklizeno je podílníkem zemědělského podniku Agrodružstvo Miroslav, v němž hodlá výrobky pro své prodejny dělat.

Vyrábět vlastní výrobky chce také konkurenční síť Náš Grunt. „V současnosti disponuje Náš grunt hospodářskou půdou a v roce 2015 plánujeme rozvoj vlastní produkce potravin," uvedla mluvčí konceptu Martina Bauerová. Řetězec fungující převážně na bázi franšízinku čítá 30 prodejen, do konce roku plánuje otevřít až osm dalších obchodů. Aktuálně expanduje především na severu Moravy a ve Slezsku, kde je velký zájem ze strany zákazníků i možných provozovatelů obchodů.

Podle Bauerové Náš Grunt na rozdíl od Sklizena problémy s nedostatkem zboží nepociťuje. „K samotnému vyhledávání dodavatelů mohu uvést to, že po čtyřech letech na trhu nemusíme nyní již aktivně vyhledávat nové partnery a dodavatele," podotkla. „Stále se nám ozývají noví zájemci, kteří chtějí mít své produkty v našich prodejnách a to i přes skutečnost, že musí projít náročným vstupním řízení a kontrolou kvality," dodala.

Konceptů nabízejících kvalitní lokální potraviny v Česku přibývá. Jde například o řetězec Delmart, který otevřel začátkem srpna na pražském Smíchově první prodejnu s bistrem a pekárnou. Řetězec, jehož majitelem je bývalý předseda představenstva české pobočky řetězce Marks & Spencer Dušan Mrozek, plánuje otevřít během dvou let v zemi 20 prodejen. Nabídkou poctivých potravin láká zákazníky také nedávno otevřené pražské centrum Pankrácký Rynek, které zahrnuje několik prodejen a bistro.

Autor: ČTK

Zdroj: Denik.cz, 21. 8. 2014





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 16:46