Agris.cz - agrární portál

EBRD varovala před hospodářskými dopady ruského embarga

8. 9. 2014 | ČTK

Ruské embargo na dovoz potravin může citelně poškodit hospodářský růst v pobaltských zemích, Norsku, Polsku a Maďarsku. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Dodala, že nejvíce postiženou zemí bude pravděpodobně Litva, ve které se vývoz potravin do Ruska podílí na hrubém domácím produktu téměř třemi procenty.

Moskva v srpnu zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí. Reagovala tak na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky.

"Může to mít znatelný dopad na export a hrubý domácí produkt tří pobaltských zemí, Norska, Polska a Maďarska, protože jejich vývoz potravin do Ruska má značný podíl na jejich HDP," uvedla banka. Upozornila nicméně, že dopady embarga budou pouze dočasné.

Embargo podle EBRD poškodí rovněž samotné Rusko, kde by v jeho důsledku mohlo tempo růstu spotřebitelských cen zrychlit až o dva procentní body z červencových 7,5 procenta. "Dopad na ruský HDP bude pravděpodobně celkově negativní. Určitý pozitivní vliv by mohla přinést zvýšená domácí produkce potravin," uvedla banka.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. V České republice již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Litevská centrální banka dnes snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 2,9 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Ke zhoršení prognózy podle banky velkou měrou přispělo právě ruské embargo na dovoz potravin.

"Negativní dopad (ruského embarga) nepocítí pouze exportní sektor, ale také hospodářské aktivity orientované na domácí trh. Negativně to ovlivní soukromou spotřebu, investice i trh práce," uvedla banka. Embargo se týká zhruba čtyř procent celkového exportu Litvy a zhruba pětiny jejího vývozu do Ruska.

Centrální banka zhoršila rovněž odhad růstu litevské ekonomiky pro příští rok, a to na 3,3 procenta z 3,6 procenta. Tempo růstu by se tak mělo vrátit na úroveň z loňského roku.


Zdroj: ČTK, 8. 9. 2014

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.05.2022 11:28