Agris.cz - agrární portál

Jídelní lístky čeká revoluce. Restaurace budou muset uvádět alergeny v jídlech

1. 12. 2014 | iHNed.cz

* Fastfoody mohou alergeny přidat na tabule s popisem jídel, restaurace zatím jednotlivé možnosti zvažují.

* "Intenzivně na tom pracujeme, ladíme to s právníky i programátory," říká Šárka Hamanová, mluvčí společnosti AMBI CZ.

  • Na jídelních lístcích se už brzy objeví informace o nebezpečných alergenech, které pokrmy obsahují a které nejčastěji způsobují zdravotní problémy. Přísným pravidlům se budou muset podřídit všechny podniky, od luxusních restaurací až po pouliční prodejce hotdogů či školní jídelny. Jde o největší změny v pohostinství od vstupu Česka do EU před 10 lety.

    Povinnost uvádět u všech nabízených jídel, zda obsahují některý z nejrozšířenějších alergenů - jako jsou sója, ořechy nebo celer -, je nejviditelnější novinkou evropských pravidel, která zavádí nový zákon o potravinách.

    Lidem, kteří jsou na ně citliví, mohou alergeny způsobit zdravotní potíže, v určitých případech i ohrožovat jejich život. Nedodržování nových pravidel by proto mohlo majitele restaurací vyjít hodně draho. Nejen proto, že by mohli dostat pokutu od úředníků. Hrozily by jim navíc i žaloby ze strany zákazníků, jimž by alergeny ublížily, a zdravotních pojišťoven, které by za jejich léčbu platily.

    "Intenzivně na tom pracujeme, ladíme to s právníky i programátory. Vymýšlíme co nejlepší řešení, abychom směrnici dodrželi," říká Šárka Hamanová, mluvčí společnosti AMBI CZ. Ta provozuje řadu restaurací včetně pražské La Degustation Boh me Bourgeoise, která se už tři roky po sobě pyšní prestižní michelinskou hvězdou.

  • Zejména restauracím zaměřeným na náročnější zákazníky se však příliš nechce do svých jídelních lístků vpisovat technické informace s názvy nebo čísly alergenů za názvy jídel jako kachní foie gras, rakytník a bramborová zmrzlina. "To by se našim klientům určitě nelíbilo," míní Jan Punčochář z luxusního pražského podniku Grand Cru Restaurant. "Takže určitě využijeme možnosti, kterou směrnice nabízí, že přehled alergenů bude někde přiložený. Ale teprve s kolegy diskutujeme, jak to přesně uděláme."

    Mnoho času už ale restauratéři na diskuse nemají. Evropská směrnice bude platit od 13. prosince a po Novém roce začnou čeští úředníci její dodržování kontrolovat.

  • 14 alergenů...

    ...určila EU jako ty, před nimiž se musí varovat. Jde o celer, obiloviny s lepkem, vejce, ryby, vlčí bob, mléko, měkkýše, hořčici, arašídy, mušle, sóju, ořechy, sezamové semínko a oxid siřičitý.

  • Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka restauratéři volí mezi třemi možnostmi. "Třeba fastfoody mohou alergeny přidat na tabule s popisem jídel. Další možností je uvést je přímo v jídelním lístku. A třetím způsobem je mít v něm zřetelně napsáno, že informace je možné dostat na vyžádání," vysvětluje Stárek.

    V Bruselu přitom původně vznikala ještě přísnější pravidla. Unie totiž postavila jídla připravovaná v restauraci na stejnou úroveň jako balené potraviny v obchodech. Hrozilo tak, že na jídelní lístky nepřibudou jen výčty alergenů, ale všechny informace o potravině jako na obalech potravin. Tomu však lobbující asociace zabránily.

    Restauratér Zdeněk Pohlreich i přesto hodnotí novinku velmi příkře. "Jde o další zhovadilost Evropské unie. Náš byznys není o tom, dělat někomu dietní sestru," rozčiluje se známý šéfkuchař. Dodává však, že se samozřejmě pravidlům podřídí.

    Stárek z asociace hotelů ale připouští, že jasná pravidla pro písemné informování o látkách, které mohou způsobit alergickou reakci, mají i praktické výhody. Restaurace se tak budou jistit proti možným žalobám za újmu na zdraví; pokud podnik zákon poruší, bude na něm možné úspěšně vymáhat peníze. Podle advokáta Ondřeje Bultase z kanceláře Bultas Kvítková Kareta by v takovém případě bylo klíčové prokázat, že ke zdravotním potížím došlo kvůli alergenu, na nějž host restaurace nebyl v rozporu se zákonem upozorněn.

    Kromě takového zákazníka by se navíc na provozovatele restaurace s finančními nároky pravděpodobně obrátila i zdravotní pojišťovna, která by za léčbu platila. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Eva Brožíková však zdůrazňuje, že by to muselo být nepochybné porušení zákona, co vyvolalo zdravotní potíže, jež bylo nutné léčit. V takových případech pak má pojišťovna dokonce zákonem přikázáno peníze vymáhat.

    Vedle povinnosti uvádět alergeny čekají na restauratéry i další novinky. U jídel s nejasnými názvy, jako třeba katův šleh, budou muset uvést, co pokrm obsahuje. A čeká je i více kontrol. Kromě dosavadní hygieny se přidá i zemědělská a potravinářská inspekce, veterinární kontrola se více zaměří na zvěřinu. A pokud bude chtít hostinský dovézt maso, mléko či vejce z ciziny, bude to muset ohlásit dva dny předem.

     


Zdroj: iHNed.cz, 1. 12. 2014





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 23:39