Agris.cz - agrární portál

Ovocnářský výzkumný institutu v Holovousích je téměř hotový

10. 12. 2014 | ČTK

Stavba několika objektů Ovocnářského výzkumného institutu v Holovousích na Jičínsku za 378 milionů korun je téměř hotová. Samotný výzkum v nových prostorách by měl začít na jaře příštího roku. Celkové náklady na stavbu, výzkumný projekt, vnitřní vybavení či zemědělskou techniku činí 567 milionů korun. ČTK to řekl jednatel Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Jaroslav Vácha. Institut, jehož stavbu plně hradí dotace z fondů Evropské unie, by se měl stát špičkovým pracovištěm českého ovocnářského výzkumu.

Dnes ovocnáři převzali první zcela dokončenou stavbu, sklad ovoce. Sklad vznikl přestavbou bývalého chlazeného skladu a přišel na asi 40 milionů korun. Kromě dvou původních komor má i sedm dalších samostatných plynotěsných komor. V nich lze regulovat teplotu, obsah kyslíku a dusíku v ochranné atmosféře. Dále sklad disponuje 18 malými boxy, v nichž lze dělat vědecké pokusy s řízenou atmosférou při skladování ovoce. V hale skladu je i moderní zařízení na třídění ovoce.

V souladu s výzkumným projektem již ústav také přijal zhruba 30 nových pracovníků, z nichž asi polovina jsou vysokoškolsky vzdělaní výzkumníci. Celkem má ústav nyní 100 pracovníků.

Součásti projektu institutu je vedle hlavní budovy s laboratořemi a skladu i vybudování výzkumného skleníku, dvou objektů garáží pro zemědělskou techniku a skladu obalů. Stavební část projektu by měla být zcela hotová v lednu. Od loňského srpna ji dělá sdružení Jablko, které tvoří firmy Hochtief CZ a BAK stavební společnost.

Dosud holovouský výzkumný ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, sídlí v pronajatém areálu místního zámku. Možnosti jeho rozvoje by bez stavby nového ústavu byly velmi omezené.

Institut by měl pomoci zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Měl by se stát i vzdělávací základnou pro české ovocnáře. České ovocnářství ročně tvoří hodnotu kolem tří miliard korun a dává práci přibližně 6000 lidí.


Zdroj: ČTK, 10. 12. 2014

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.07.2024 10:04