Agris.cz - agrární portál

Češi vyvíjí unikátní vakcínu proti nemoci, kterou roznášejí divočáci

19. 2. 2015 | E15 on line

Česká firma Bioveta vyvíjí unikátní vakcínu proti Aujezskyho chorobě psů, kterou roznášejí v Česku aktuálně přemnožení divočáci. Pro psy je choroba smrtelná, vyvolává u nich nesnesitelné svědění a následný úhyn. „Jsme ve fázi testů našeho preparátu,“ prozradil pro E15 ředitel firmy Libor Bittner. Podle něj by měl být preparát k dispozici pro registraci v průběhu příštího roku. Půjde o první takovou vakcínu na světě.

Bioveta do vývoje investovala zhruba tři miliony korun a předpokládá, že se jí prostředky rychle vrátí. V Česku totiž trpí Aujezskyho chorobou každé třetí divoké prase, v některých krajích, například ve Zlínském nebo Jihomoravském, je infikováno až 40 procent prasat. Nebezpečí nákazy, zvláště pak pro lovecké psy myslivců, ale i pro psy běžných lidí, kteří s nimi vyráží do lesů, je proto vysoké.

Ryze česká firma vyrábí veterinární a imunobiologické přípravky, díky výrobkům její divize pro výrobu preventivních přípravků pro zvířata a domácí mazlíčky například v Česku už prakticky neexistuje vzteklina u lišek. Vývoj stávající vakcíny je součástí inovačního procesu, za který Bioveta loni získala hlavní cenu v soutěži Best Innovator pořádané poradenskou společností A.T. Kearney.

Firma se zabývá nejen vývojem zmíněných preparátů, ale také jejich následnou distribucí a rozšířením přímo do postižených oblastí. „Například shazujeme vakcíny proti vzteklině z malých letadel,“ dodává Bittner.

Autor článku: Marek Schwarzmann

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cesi-vyviji-unikatni-vakcinu-proti-nemoci-kterou-roznaseji-divocaci-1164269#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cesi-vyviji-unikatni-vakcinu-proti-nemoci-kterou-roznaseji-divocaci-1164269#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink


Zdroj: E15 on line, 19. 2. 2015





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 21:00