Agris.cz - agrární portál

V Českých Budějovicích začnou v pátek 1. jihočeské slavnosti vína

19. 3. 2015 | ČTK

Malí a střední vinaři z Moravy a Čech přivezou své produkty na 1. jihočeské slavnosti vína do Českých Budějovic. Zájemci budou moci ochutnat klasická i speciální vína v pavilonu Z českobudějovického výstaviště. V pátek 20. března se konají od 14:00 do 21:00 a v sobotu od 11:00 do 18:00. K dostání budou i regionální potraviny s titulem Chutná hezky jihočesky, vyhrávat bude cimbálová muzika, řekli dnes novinářům pořadatelé.

První jihočeské slavnosti vína, které zahájí sezonu na výstavišti, budou podle ředitele společnosti Josefa Friedricha protipólem Slavnostem piva, které se letos budou na výstavišti konat podevatenácté. "Plno Budějovičáků a Jihočechů jezdí pro víno na Moravu, tak jsme si řekli, co kdyby Morava přijela do Budějovic. V Táboře, v Prachaticích a v Českém Krumlově podobné akce organizují, proč by neměly být v krajském městě," řekl Friedrich ČTK. Českobudějovické se liší tím, že propagují české výrobky a malé a střední vinaře.

Návštěvníci budou moci ochutnat třeba vzorky z rodinného Vinařství Maděrič z Moravského Žižkova, které obhospodařuje 30 hektarů vinic a produkuje zhruba 3000 hektolitrů vína ve velkopavlovické podoblasti Moravy. Těžká jílovitá půda tam dává dobré výnosy, hlavně vínům červeným, obzvláště se tam daří Frankovce, Modrému Portugalu a Cabernetu Morávii. Lehčí půdy dávají pak bílým odrůdám Rulandským, včetně Chardonnay, a Veltlínskému Zelenému typické ovocné aroma.

Celou plejádu vín oceněných na různých soutěžích přivezou vinaři z jihomoravských Rakvic, které leží nedaleko Velkých Bílovic a Velkých Pavlovic u Lednicko-valtického areálu. Pěstují ho na pěti hektarech vinic. Přijedou také vinaři z Velkých Pavlovic, Žarošic, Boleradic na Břeclavsku, Svatobořic, Dobšic, Dolních Věstonic, Dolních Dunajovic, Bzence a Šatova. Celkem se na slavnostech bude prezentovat 36 producentů.

První jihočeské slavnosti vína jsou pořádány ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR u příležitosti 750. výročí založení města České Budějovice. V ceně jednodenního vstupného za 150 korun jsou čtyři degustační vzorky. V ceně dvoudenního za 200 Kč je jich šest. Návštěvníci mohou parkovat zdarma přímo u pavilonu Z, zajištěn je i vjezd pro vozy taxislužby.


Zdroj: ČTK, 19. 3. 2015

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.06.2024 10:29