Agris.cz - agrární portál

Čtvrtletní zisk pivovaru AB InBev se téměř zdvojnásobil

6. 5. 2015 | FinančníNoviny.cz

Čistý zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev se v prvním čtvrtletí téměř zdvojnásobil a činil 2,68 miliardy USD (65,3 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 1,37 miliardy USD ve stejném období loni. Hospodaření podpořil mimořádný finanční zisk a vyšší ceny, které vyrovnaly pokles prodeje v USA a negativní dopad silnějšího kurzu dolaru, uvedla dnes firma.

Tržby se ve čtvrtletí naopak o 1,5 procenta snížily na 10,45 miliardy USD (254,2 miliardy Kč). Důvodem byl rovněž hlavně silný dolar, který snížil příjmy ze zahraničí při přepočtu na dolar o zhruba jednu miliardu USD. Bez zahrnutí vlivu směnných kurzů a akvizic se příjmy o 6,2 procenta zvýšily.

Objem prodeje klesl o 1,2 procenta, hlavně kvůli propadu prodeje velkoobchodům v USA o šest procent. Objem prodeje v Číně naopak o 4,7 procenta vzrostl, v Brazílii se zvýšil o 0,4 procenta. V zahraničí rostla poptávka hlavně po dražších značkách. Objem prodeje značky Budweiser vzrostl o 6,2 procenta.

Hrubý provozní zisk pivovaru ve čtvrtletí stoupl na srovnatelném základě o 11,1 procenta na 3,97 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru zisk 3,93 miliardy USD.

AB InBev vyrábí značky jako je Budweiser, Stella Artois, Brahma a Corona. Skupina vznikla v roce 2008, kdy InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědila skupina AB InBev také řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny.


Zdroj: FinančníNoviny.cz, 6. 5. 2015





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.12.2025 21:02