Agris.cz - agrární portál

Známka Pilsener Adler Quell zápis nezíská, potvrdil znovu soud

22. 9. 2015 | ČTK

Plzeňskému prazdroji se opět podařilo zabránit potenciální konkurenci v přihlášení ochranné známky Pilsener Adler Quell. Námitkám Prazdroje, který se obával parazitování na své pověsti, vyhověl Úřad průmyslového vlastnictví a známku nezapsal. Rozhodnutí pak postupně potvrdil Městský soud v Praze a nedávno také Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK z rozsudku zpřístupněného v internetové databázi.

Před lety si chtěl známku přihlásit Plzeňan Jiří Antošovský, avšak neuspěl. Druhý pokus podnikla firma Astrapia, jejímž předsedou představenstva je podle Obchodního rejstříku Vladimír Železný, někdejší europoslanec a bývalý první muž televize Nova.

V kasační stížnosti firma Astrapia zpochybňovala tvrzení úřadu a soudu o zaměnitelnosti značek Pilsener Adler Quell a Pilsner Urquell. Upozornila například na to, že první slovo obou značek je pouze zeměpisným označením. Účelem ochranných známek podle stížnosti rozhodně není podpora monopolizace trhu ve vztahu ke konkrétním místům výroby.

NSS ale rozhodnutí potvrdil a zdůraznil, že úřad hodnotil zaměnitelnost z mnoha různých úhlů a kritérií, stejně jako následně pražský soud. Závěr o vysoké míře podobnosti je prý založen na všestranném posouzení.

Ochranná známka Pilsener Adler Quell měla řádnou registraci u českých úřadů v letech 1907 až 2007. Postupně náležela Měšťanskému pivovaru v Plzni, národnímu podniku Plzeňský prazdroj a poté současné akciové společnosti. Po vypršení stoleté ochrany si značku v srpnu 2007 přihlásil Plzeňan Antošovský. Tvrdil, že chce navázat na tradici někdejšího Plzeňského společenského pivovaru PRIOR. Ani on však v minulosti se zápisem neuspěl. Jeho kasační stížnost zamítl NSS před dvěma lety.

Plzeňský prazdroj je patrně nejznámější český pivovar. V současnosti náleží do světové pivovarnické skupiny SABMiller. Úřad průmyslového vlastnictví eviduje pro Plzeňský prazdroj mnoho ochranných známek. Nejstarší z nich, graficky ztvárněný nápis Pilsner Bier, pochází už z roku 1859.

Jan Tomandl hj


Zdroj: ČTK, 22. 9. 2015

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.09.2022 04:45