Agris.cz - agrární portál

Pokud se pojistný fond před katastrofami vyčerpá, doplní jej stát

22. 9. 2015 | ČTK

Fond těžko pojistitelných rizik, který by měl od příštího roku finančně chránit zemědělce, kteří by kvůli suchu či povodním přišli o úrodu, bude v případě vyčerpání dotovat stát. ČTK to dnes sdělil mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu Vladimír Suchý. Výše dotace státu se maximálně bude rovnat hodnotě příspěvků od zemědělců za poslední dva roky před vyčerpáním fondu rizik. V běžném období by do něj měli dávat polovinu peněz zemědělci, zbytek by měl jít ze státní pokladny.

Účast ve fondu by měla být dobrovolná. Zemědělci, kteří se do ní zapojí, budou platit fixní poplatky. Současný návrh počítá se 150 korunami za hektar orné půdy, chmelnic, zeleniny se závlahovým systém, pícnin a luskovin. Dále to je 20 korun za hektar trvalého travního porostu či sadů. Příspěvek vinařů a pěstitelů zeleniny bez závlahového systému by měl činit 550 korun za hektar ročně. Pojistné by se mělo počítat z veškeré půdy, na které zemědělský podnikatel hospodaří.

Stát začne peníze vyplácet, pokud se kvůli suchu, přívalovým dešťům nebo povodním sníží úroda o 30 procent proti předchozím pěti letům. "Přičemž nejnižší a nejvyšší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí," doplnil Suchý.

Záměr, o kterém se v Česku hovoří již roky, je nyní v připomínkovém řízení. Poté bude následovat jednání s Evropskou komisí.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odhadoval na jaře počet zapojených zemědělců na třetinu jejich celkového počtu. Po letním suchu ale čeká výrazně vyšší zájem. "Kdyby to byla více než polovina, myslím, že by to byl slušný základ na to, aby se ten fond nastartoval," poznamenal dříve v České televizi.

Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu i z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda.

Letošní sucho snížilo hlavně úrodu kukuřice, ovoce a zeleniny, brambor, chmele a pícnin, hovoří se také o škodách na cukrové řepě. Naopak dobře se dařilo obilninám. Ministerstvo zemědělství nyní shromažďuje podklady a zjišťuje škody. "Současně prověřuje všechny možnosti řešení v rámci národních zdrojů a mechanismus vyplácení podpory tak, aby byl připraven kvalitní podklad pro následná rozhodnutí," sdělil mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

drh jw


Zdroj: ČTK, 22. 9. 2015





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.04.2024 05:40