Agris.cz - agrární portál

Přichází opět nové beaujolais, prý bude mimořádně kvalitní

18. 11. 2015 | ČTK

Ve čtvrtek se ve Francii a v mnoha dalších zemích po celém světě začnou tradičně otvírat první lahve letošního mladého vína z oblasti Lyonu zvaného beaujolais nouveau. Úroda letos byla menší, zato prý velmi kvalitní. Bujaré masové oslavy, provázející každý rok tuto událost v ulicích a restauracích, se pořadatelé ve Francii někde rozhodli zrušit - páteční atentáty v Paříži totiž vzbuzují obavy z dalších teroristických útoků.

Víno z odrůdy Gamay je asi vůbec nejznámějším mladým vínem na světě s tradicí od začátku 50. let, v České republice se ale nijak zvlášť neprosadilo. Úspěšně mu totiž konkurují česká mladá svatomartinská vína, která se otvírají 11. listopadu a jejichž konzumace od roku 2005 stoupá. V roce 2005 se začala nabízet.

V Česku bude zájem o mladá vína zřejmě letos rekordní. Vinařský fond očekává, že se na trhu prodá asi 2,3 milionu lahví svatomartinských vín. Velké společnosti zvyšují výrobu a například Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku vyrobilo 440.000 lahví svatomartinského. Je to o 44 procent víc než loni.

Některé firmy v Česku prodávají mladá vína pod vlastní značkou a s jejich otevřením nečekaly na 11. listopad. "Zásoby jsme měli prakticky vyprodané už před tímto datem," řekl dnes ČTK marketingový a obchodní ředitel Vinařství Lahofer Daniel Smola. Podle něj firma čekala, že jí mladá vína vydrží až do konce listopadu. "Růžová byla pryč za čtyři dny," dodal Smola.

Vedle Francie jsou hlavními trhy pro beaujolais Japonsko, Spojené státy a Německo. Celkem jde letos podle portálu Wine Country Travel o zhruba 65 milionů lahví mladého beaujolais, jemuž někteří vinaři také říkají beaujolais primeur.

Mladé beaujolais je tradičně ovocné, svěží víno, které se snadno pije. Vyznačuje se jemnými tříslovinami a středním tělem. Podle místního serveru DirectMatin vinaři z oblasti Beaujolais slibují letos mimořádně kvalitní ročník, protože dostatek tepla a slunce umožnilo vinné révě dobře dozrát. Spotřebitele prý čeká víno s výraznou chutí ovoce a "velkou ušlechtilostí". Doporučují, aby při pití mělo teplotu 10 až 11 stupňů Celsia.

Vinaři jako každý rok odmítají kritiku, že jde o víno podřadné. "Není to víno, které by bylo snadné vyrobit. Je třeba ho vyrábět rychle a v krátké době, aniž by se snížila kvalita produktu. Musí se to skutečně umět," brání se producenti nového beaujolais. Podle agentury AFP také zdůrazňují, že mnohé lahve, hlavně s označením Beaujolais Villages Nouveau, se dají archivovat až pět let.

Mladé beaujolais je ze zákona povoleno ve Francii konzumovat až od půlnoci třetí čtvrtek v listopadu. Původně to bylo pevně stanoveno na 15. listopadu, ale protože datum často vycházelo na víkend, což z pohledu prodeje nebylo praktické, přešlo se na princip čtvrtka. Letos tedy oslavy s tradičním pokřikem "přišlo nové beaujolais!" začnou 19. listopadu.

Úřady v jihovýchodním departementu Rhône v reakci na páteční atentáty vzkázaly, že se nenechají zastrašit a nebudou rušit žádné sportovní ani společenské akce. Místní soukromí organizátoři ale přesto zrušili například plánovanou velkou oslavu k příchodu mladého beaujolais v ulicích regionální metropole Lyonu, sdělil místní zpravodajský web Lyonmag.

Většina tradičních oslav se ale nejspíš konat bude. "Po atentátech z 13. listopadu je příchod nového beaujolais symboličtější než kdy jindy. Návazné oslavy představují francouzskou žoviálnost. Ten okamžik sounáležitosti bude letos velkým symbolem, který ukáže, že Francie nepadá na kolena, že je hrdá na své hodnoty," poznamenal francouzský web Loisirs en Beaujolais, který nabízí desítky akcí k přivítání mladého beaujolais ve dnech 19. až 22. listopadu.


Zdroj: ČTK, 18. 11. 2015





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 16:00