Agris.cz - agrární portál

Zdrojem bifenylů v Labi byl zřejmě ústecký železniční most

30. 11. 2015 | ČTK

Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v krajské metropoli. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav. Zvýšený výskyt zaznamenalo letos na jaře Povodí Labe. PCB se objevily i na německé straně řeky. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.

Odborníci našli PBC v naplaveninách řeky Labe na několika místech. Podle Vacka může být zdrojem starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem, který procházel opravami. "Starý nátěr železničního mostu z 60. let minulého století skutečně obsahoval polychlorované bifenyly. Firma, která prováděla odstraňování starého nátěru, s tím logicky musela pracovat," řekl Vacek. Ke stejnému závěru se kloní i ředitel Zdravotního ústavu Pavel Bernáth. "Určitě část té barvy, která je lehčí, byla odnesena větrem nebo napadala do řeky a mohla způsobit tu kontaminaci," vysvětlil Bernáth.

Stanovisko Správy železniční dopravní cesty, která nechávala most opravovat, ČTK zjišťuje. ČIŽP už zahájila řízení s firmou, která na nátěrech mostu pracovala. "Se subjektem, který prováděl odstraňování nátěru, v současné době vedeme správní řízení o uložení pokuty za nedovolené nakládání s látkami škodlivými vodám," dodal Vacek. Odborníci pracují ale i s dalšími možnými zdroji znečištění Labe. Mohly jimi být i staré ekologické zátěže. Polychlorované bifenyly se mohou ukládat v tělech živočichů a mohou je tak obsahovat i ryby.

Povodí Labe na začátku července informovalo, že zaznamenalo zvýšený výskyt těchto látek v letošním druhém čtvrtletí. Zvýšený obsah polychlorovaných bifenylů podle povodí zaznamenala i německá strana. Významný nárůst obsahu polychlorovaných bifenylů registrovalo Povodí Labe nejprve v sedimentových plaveninách odebíraných v Děčíně. Zvýšené byly podle povodí obsahy i v labské vodě od Ústí po státní hranici.

Inspektoři odebrali v rámci šetření šest vzorků sedimentů z Labe, tři vzorky sedimentů z Bíliny v Ústí nad Labem a také pět vzorků kalů z vytipovaných čistíren odpadních vod v aglomeraci Ústí nad Labem.

Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako náplně do transformátorů a elektrických kondenzátorů, jako hydraulické kapaliny a jako změkčovadla. V ČSSR byla výroba zakázána už v roce 1981.

trm hj


Zdroj: ČTK, 30. 11. 2015





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 22:52