Agris.cz - agrární portál

Vláda se vrátí k projednávání vinařské novely za týden

14. 1. 2016 | ČTK

Vláda se vrátí k projednání novely vinařského zákona příští týden, informoval dnes tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Resort do normy zapracuje změny, na kterých se dohodlo s ČSSD. Podle senátora Jana Hajdy (ČSSD) se došlo ke shodě, prodejci sudového vína podle něj budou odpovědní za obsah sudů. Novelu ministerstvu dlouhodobě připravuje, aby omezilo falšování vína. Ministerstvo plánované změny komentovat nechce.

"Co se týká změn v návrhu, ty v tuto chvíli nemůžeme komentovat, protože se na materiálu stále pracuje. Ke spekulacím se nebudeme vyjadřovat," řekl Jordán. Podle senátora by měla nová strategie maximálně eliminovat černý trh s vínem, prodejci z řad vinařů i vinoték by měli být odpovědní za obsah sudů. "Aby skončily výmluvy já jenom prodávám, a nemůžu za to, co mi někdo dodal. Dále budou víno sudové prodávat jenom dovozci, kteří jej budou muset nahlásit," vysvětloval senátor. Prodejci, kteří se podmínkám nepřizpůsobí, budou podle něj moci prodávat víno pouze ve znovu nenaplnitelných obalech s označením, jaký výrobce jim víno dodal.

Na etiketách lahví by se mělo podle dohody objevit označení, zda jde o české či moravské hrozny. "Je zde požadavek ze strany ČSSD, aby premiér na jednání vlády uložil ministerstvu průmyslu a obchodu, aby řešilo licence na prodej a dovoz vína, tím by se problematika šedé ekonomiky zjednodušila," uvedl senátor, podle kterého by pak mělo ministerstvo financí a celní správa schopná doložit, jaké množství vína se do republiky doveze. "V současném období je to víno prakticky neevidováno," řekl sociálnědemokratický zákonodárce.

Falšování vína stejně jako potravin by se pak podle něj mělo stát trestným činem.

Podle návrhu ministerstva zemědělství, jehož projednávání vláda na konci loňského roku přerušila, by norma měla omezit falšování vína, sudy na víno se měly značit kontrolní páskou. Jak dříve uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který novelu předkládal, vypadla ze zákona kontroverzní povinnost uchovávat sudové víno v obchodech v teplotě do 18 °C.

Novela poprvé definuje falšování vína. Půjde například o přilití vody nebo alkoholu do vína či o obohacení vína cukrem. Za falšování bude hrozit pokuta do 50 milionů korun, nyní byly postihy desetinové.

Vína vyrobená nebo lahvovaná v Česku budou muset mít podle ministerstva napsaný původ hroznů na hlavní etiketě velikostí písma minimálně 2,4 milimetru. Pokud půjde o víno ze zahraničí, bude muset mít nadále informaci o původu hroznů na zadní straně. Záklopka s českou trikolórou (označení na hrdlu láhve) bude pro české vinaře nepovinná, což je podle například podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye špatně.

Dovozci podle dřívějších informací od ministerstva budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Sudová vína by měla být nově opatřena kontrolní páskou. Kontroly bude provádět Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. "Jednorázová páska zabrání neoprávněné manipulaci s vínem, zajistí, že nebude možné sud otevřít nebo měnit jeho obsah," řekl dříve Jurečka.

Vína se podle dřívějších Jurečkových prohlášení budou povinně zapisovat do registru vinic vedeného pod Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. "Budeme mít informaci, kdo to víno vyrobil, kdo ho dovezl do ČR a kde konkrétně se víno na území ČR prodává včetně informací, co to je za víno," popsal systém dříve ministr. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) bude podle něj mít online informace z registru vinic, zároveň budou mít možnost nahlížet před plánovaným dovozem vína do dat i celníci.


Zdroj: ČTK, 14. 1. 2016





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.04.2024 12:38