Agris.cz - agrární portál

Těžba dřeva v Olomouckém kraji kvůli kůrovci výrazně vzrostla

30. 6. 2016 | ČTK

Těžba dřeva loni v Olomouckém kraji vzrostla meziročně o třetinu na více než dva miliony metrů krychlových. Olomoucký kraj v roce 2015 ve srovnání s ostatními regiony vykázal nejvyšší nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. V některých částech regionu totiž lesníci delší dobu bojují s kůrovcovou kalamitou. Kvůli vyšší těžbě se správci lesů potýkají s problémy při prodeji dřeva, kterého je na trhu nadbytek.

Zatímco v roce 2014 bylo v lesích Olomouckého kraje podle Českého statistického úřadu vytěženo 1,553 milionu metrů krychlových dřeva, loni těžba vzrostla na 2,029 milionu. Z toho nahodilá těžba se zvýšila z milionu metrů krychlových v roce 2014 na 1,65 milionu. Na živelní příčiny připadlo loni v kraji 801.541 kubíků vytěženého dřeva a kvůli poškození hmyzem lesníci vytěžili 492.118 metrů krychlových dřeva.

Kůrovcová kalamita postihla hlavně rozlehlé lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a jeho okolí. Zasaženy jsou také lesy v severní části Olomoucka. Správci lesů loni výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili šíření nebezpečného brouka. Kůrovec se v posledních letech přemnožil kvůli tom, že méně prší. Loňské nebývale suché počasí jeho populaci ještě znásobilo.

Podle předsedy představenstva Lesů města Olomouce (LMOL) Petra Navrátila nahodilá těžba se loni kvůli kůrovci zvýšila už třetím rokem. Výše nahodilých těžeb LMOL byla v roce 2015 ve srovnání s plánem dvojnásobná. "V lesnictví se plánuje na deset let dopředu a na toto období se zpracovávají i výše těžeb. V současné době, tedy v polovině desetiletého období, došlo k překročení téměř o 20 procent," uvedl Navrátil.

Těžba kůrovcového dřeva má nepříznivý dopad na hospodaření v lesích, protože jeho prodejní cena je nižší a správci lesů mají vyšší náklady na pěstební činnost. "Hlavně je ale znemožněna kontinuita vyrovnanosti těžeb, což pocítí především naši následovníci," řekl Jaroslav Nerad z Vojenských lesů a statků, které v lesích na Libavé hospodaří.

Podle Navrátila se s kůrovcem potýkají lesníci i v jiných částech republiky. "Bohužel zvýšené množství vytěženého dříví a jeho přetlak na trhu přináší problém s jeho prodejem, protože pily nejsou schopny na zvýšené množství nabízeného dříví zareagovat," podotkl Navrátil, podle kterého kvalita prodávaného dřeva je horší a výkupní cena nižší.

Správci lesů navíc budou muset v příštích letech zvýšit investice do zalesnění oblastí zasažených kůrovcem či polomy. Například LMOL kvůli tomu zvyšují finanční rezervy. "Další rezervu jsme vytvořili pro investice do lesnické infrastruktury, především lesních cest, které z důvodu vyššího pohybu techniky trpí," dodal Navrátil.

V celé ČR loni těžba dřeva vzrostla z 15,48 milionu metrů krychlových v roce 2014 na 16,16 milionu. Na nahodilou těžbu připadla polovina vytěženého dřeva.


Zdroj: ČTK, 30. 6. 2016





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.05.2024 05:40