Agris.cz - agrární portál

Štěrkovna Náklo je ostrovem biodiverzity v hanáckém obilném moři

29. 7. 2016 | Moravský ornitologický spolek

Štěrkovna Náklo je ostrovem biodiverzity v hanáckém obilném moři

Štěrkovna Náklo se nachází mezi Olomoucí a Litovlí na jižním okraji CHKO Litovelské Pomoraví. Vznikla těžbou štěrkopísku, kterou zde provozuje společnost CEMEX. Část štěrkovny je využívána jako přírodní koupaliště a zbytek je ponechán přírodě, původním živočichům a rostlinám. Při posledním průzkumu zde bylo zjištěno 329 druhů, včetně kriticky ohrožené přesličky různobarvé.

Přírodovědný průzkum prováděla Česká společnost ornitologická na popud společnosti CEMEX a jeho cílem bylo zjistit, jaký má vliv těžební činnost na přírodu v zemědělské krajině na Hané. Výsledky průzkumu ukázaly, že při těžbě štěrku vznikly vhodné podmínky pro mizející a ohrožené druhy živočichů a rostlin. Jde především o vodní a mokřadní druhy, ale také o druhy vázané na písčiny, jako je například svižník písečný a přeslička různobarvá.

Přírodovědci proto navrhli jednoduchá opatření, která zajistí zachování nebo i rozšíření vhodných podmínek pro zde žijící ohrožené a chráněná živočichy a rostliny.

Luboš Merunka, ředitel Divize kameniva CEMEX uvedl „Podle doporučení ČSO vytvoříme soustavu jezírek, která jsou nezbytná pro rozmnožování obojživelníků a vodního hmyzu. Aby nedocházelo k zarůstání a zastínění unikátních stanovišť, budeme pravidelně technikou narušovat plochy s písčitým podkladem a zároveň budeme kosit hustou vegetaci a prořezávat náletové dřeviny. Pískovna Náklo tak paradoxně, díky těžební činnosti a aktivním zásahům, může sloužit jako druhově bohatý „ostrov“ obklopený monokulturní krajinou,“.

Štěrkovna Náklo je přitažlivá i pro protahující vodní ptáky. Zastavují se zde na tahu, za potravou a využívají ji i k odpočinku a k nocování. Ornitologové zde již například pozorovali potáplice malé i severní, potápku rudokrkou, morčáky prostřední, turpany hnědé, hoholy severní, husy běločelé i polní, racky bělohlavé i bouřní a severské drozdy cvrčaly.


Zdroj: Moravský ornitologický spolek, 29. 7. 2016





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 02.05.2024 21:22